Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na terenach centralnego Tajwanu, w okolicach Taichung, archeolodzy odkryli narzędzia i naczynia z okresu kultury Niaosung. Jednak najciekawszym odkryciem nie jest wykopanych 57 artefaktów, lecz jeden obiekt, który na ten moment uczeni identyfikują jako pierwsze ślady istnienia gatunku cornivrous archasaurs, potocznie zwanego „smokiem”.

Jak poinformował zespół archeologów z Instytutu Historii Naturalnej Akademii Chińskiej w Taipei, składający się z 5 światowej klasy badaczy: Xu Xianga, Huang Jinqinga, Lin Wentonga, Yu Xian’nenga i Lu Qilonga, „jest to największe odkrycie w świecie archeologii tego milenium i pomoże nam zrozumieć biosferę Ziemi sprzed 3.5 tysiąca lat, za czasów Pangei”.
Prima Aprilis 3

Prima Aprilis 2

Zapytani o szczegóły odkrytego smoczego jaja uczeni żartobliwe odpowiadają, że nadali mu nazwę Msirax od nazwy firmy, która zapoczątkowała “prace wykopaliskowe”, odkrywając 2300-letnie naczynie podczas kopania fundamentów pod nową siedzibę fabryki sprzętu komputerowego

Obecnie trwają prace nad badaniem zawartości odkrycia. Współczesna technologia pozwoliła na dokładną analizę, która dowiodła, że wewnątrz jaja nie znajduje się żadna forma życia. Efektem prześwietleń są zaś obrazy, na których widać kształty przypominające kły bądź pazury.

Wielu obserwatorów wydarzenia wyraziło niepokój zawartością jaja i wnioskowało o zniszczenie obiektu. Archeolodzy kategorycznie odmówili tym żądaniom, równocześnie zapewniając o planowanych badaniach. Finalnym celem naukowców jest zbadanie pochodzenia jaja, jak i jego potencjalnej zawartości.

Archeolodzy podziękowali Micro Star International oraz firmie Chia Hsin Construction & Development, która odpowiadała za prowadzenie prac budowlanych: “Jesteśmy wdzięczni za uważność pracowników, którzy pozwolili nam odkryć potencjalne ślady starożytnej cywilizacji” – mówi Lin Wentonga.