Grafika – coś, bez czego nie wyobrażamy sobie świata marketingu i mediów społecznościowych. Przywykliśmy bowiem do obrazowania wszystkiego – słowo pisane nie robi na nas takiego wrażenia, jak przedstawienie czegoś w sposób obrazkowy. Infografiki, ładnie obrobione zdjęcia i estetycznie przygotowane grafiki to coś, czego oczekują od nas odbiorcy i coś, co powinno stać się standardem.

Co jednak zrobić jeśli nie posiadamy zaawansowanych umiejętności graficznych, a grafik naszego pracujący w naszym zespole ma masę deadline’ów na głowie i nie zdoła przygotować nam czegoś na szybko? A może jesteś freelancerem zdanym tylko na siebie? W obu tych przypadkach nie musisz od razu iść na drogie kursy obsługi programów graficznych. Wystarczy, że skorzystasz z darmowych alternatyw dla najbardziej znanych programów graficznych. Ich intuicyjna obsługa nie powinna sprawić Ci problemów – narzędzia te często są oparte na zasadzie drag and drop. Wystarczy przeciągnąć i opuścić dany element, dopasować go do grafiki. Choć i zdarzają się bardziej rozbudowane narzędzia, dorównujące możliwościom płatnym odpowiednikom.

1. Pixlr

pixlr

Jeśli ktoś z Was kiedykolwiek miał do czynienia z Photoshopem, obsługa tego programu nie powinna stanowić dla Was żadnego problemu. Pixlr bowiem ma interfejs bazujący na interfejsie Photoshopa. Spotkałem się nawet kiedyś z opinią, że to „totalna zrzyna z Photoshopa”. Spodoba się przede wszystkim tym, którzy niegdyś mieli styczność z programem od Adobe, ale z różnych względów musieli z niego zrezygnować. Dodatkowo, Pixlr posiada swoją wersję na urządzenia z iOS i Androidem.

2. BeFunky

befunky

Alternatywa do także darmowej, osławionej już Canvy (którą także Ci polecam, ale z racji tego, że została już opisana wielokrotnie, nie robię tego po raz kolejny). BeFunky umożliwia obróbkę zdjęć, zrobienie z nich kolażu, czy stworzenie prostej grafiki. Dzięki BeFunky możemy na przykład stworzyć ze swojego zdjęcia obrazek rodem z komiksu, czy dodać coraz popularniejsze w mediach społecznościowych naklejki.

3. iPiccy

ipiccy

Strona tego darmowego edytora zdjęć może nie wygląda zbyt zachęcająco – przypomina witryny rodem z drugiej ery Internetu ;-). Ale ten niezbyt rozbudowany interfejs to tylko przykrywka dla naprawdę zaawansowanych możliwości tego narzędzia. Aplikacja podzielona jest na kilka kategorii, wśród nich: efekty, retusz, warstwy (w tym dodawanie efektów tekstowych i naklejek), ramki, tekstury i narzędzia do malowania. Narzędzie umożliwia zaawansowane manipulacje zdjęciem, łącznie z edytowaniem kanałów RGB i poziomów kolorów. Nie przerażajcie się więc niezbyt profesjonalnie wyglądającą stroną edytora.

4. LunaPic

lunapic

LunaPic podobnie jak Ippicy może odstraszać interfejsem. Edytor ten zawiera jednak wiele ciekawych efektów, które zostały tu przystępnie skatalogowane i opisane. Niektóre z nich wyglądają bardzo tandetnie, ale inne – dają radę.

Oczywiście, żadne gotowe rozwiązania nie zastąpią pracy profesjonalnego grafika, ale zawsze można się nimi ratować. Niektóre z nich wyglądają naprawdę dobrze, estetycznie i profesjonalnie. Równie dobre grafiki wykonać w końcu także w Paincie, czego dowodem może być poniższy film ;-)

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

A Wy z jakich narzędzi korzystacie? Co jeszcze – według Was – powinno znaleźć się na tej liście? Dajcie znać w komentarzach, z chęcią się z nimi zapoznam!