Apple pokazało nowy, podstawowy tablet iPad, ale grubo przesadzono z ceną. Oto trzy alternatywy dla „taniego” urządzenia giganta z Cupertino.

Mimo że dotychczasowy bazowy wariant iPada 10,2 9 gen. można nabyć za sporo poniżej 2 tys. złotych, cześć osób czekała na wczorajszy debiut dziesiątej generacji, która miała wprowadzić nowy wygląd, nowy procesor oraz port USB-C. Tak się stało, natomiast Apple dosłownie ubiło ideę taniego tabletu. Model podstawowy kosztuje nie mniej niż 2899 zł. To szaleństwo. Może więc postawić na wcześniejszą iterację? Nic z tego, gigant z Cupertino podniósł cenę starszego modelu do 2149 złotych. Owszem, można znaleźć go jeszcze w innych sklepach, które nie zdążyły ponieść ceny, ale i tak jest to zła wiadomość. Apple kroczy drogą szaleńczego wzrostu cen i mówiąc wprost – większości fanów marki niebawem nie będzie stać na produkty z logo nadgryzionego jabłka. Pytanie, czy mam jakąkolwiek alternatywę. W przypadku tabletów – tak.

iPad

Określmy ceny. Szukamy sprzętu kosztującego do 2 tys. złotych, który oferuje sensowną wydajność, więcej niż przyzwoity ekran, dobry akumulator oraz wygląd, który może przyciągać wzrok. Wybraliśmy trzy modele, które mogą zastąpić taniego iPada, ale tylko jeśli jesteście skłonni do zmiany platformy systemowej.

R E K L A M A

Pierwsza alternatywa dla taniego iPada: Xiaomi PAD 5

iPad

Xiaomi PAD 5 to atrakcyjna konstrukcja, która mocno nawiązuje do „kanciastych iPadów”. Ramki okalające 11-calowy ekran IPS o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli są tu niezwykle wąskie, a wyświetlacz obsługuje częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz. Za wydajność odpowiada kilkuletni, ale jednak flagowy SoC Snapdragon 860 i 6 GB LPDDR4X RAM. Pamięć na dane to wyjątkowo szybkie UFS 3.1. Oczywiście na pokładzie nie zabrakło Androida z najnowszą nakładką MIUI 13. Bateria o pojemności 8720 mAh bez wątpienia pozwoli na wielogodzinne sesje rozrywkowe, jak i pracę. Naturalnie, sprzęt świetnie współpracuje z rysikiem.

Cena: 1649 zł

Druga alternatywa dla taniego iPada: Samsung Galaxy Tab S6 Lite (2022)

iPad

Samsung Galaxy Tab S6 Lite obsługuje funkcje rysika S Pen, które chwalili sobie użytkownicy świetnej smartfonowej serii Galaxy Note. Stylus operuje na 10,4-calowym panelu TFT o rozdzielczości 2000 x 1200 pix. Ramki są nieco grubsze niż u Xiaomi, natomiast nie powinno stanowić to większego problemu podczas użytkowania. Co więcej, możemy połączyć się np. z telewizorem za pośrednictwem trybu DeX. Głośniki stereo sygnowane marką AKG Harman są zgodne z Dolby Atmos.

Cena: 1649 zł

Trzecia alternatywa dla taniego iPada: REALME Pad 10.4 (2022)

iPad

Ostatnia propozycja, REALME Pad 10.4 (2022) to sprzęt z 10,4-calowym panele IPS o rozdzielczości 2000 x 1200 pikseli. Odświeżanie to niestety tylko 60 Hz. W przeciwieństwie do poprzedników, mamy tutaj modem 4G LTE, co czyni sprzęt prawdziwie mobilnym. Aluminiowa obudowa skrywa 6 GB RAM, 128 GB ROM oraz chipset MediaTek MT8786, oraz akumulator o słusznej pojemności 7100 mAh. Sprzęt jest wyjątkowo smukły (6,9 mm) i relatywnie lekki (440 gramy).

Cena: 1599 zł

Zaczęło się. Po decyzji USA dotyczącej ograniczeń eksportowych Apple wstrzymuje się z zakupem pamięci do iPhone’ów