Wróciłem już z zimowego wyjazdu, na którym testowałem mobilny router 5G ZTE MU5002. Czas na jego recenzję.

W czasach, gdy mój pakiet Internetu w telefonie ma jakiś pierdyliard gigabajtów, a iPhone świetnie radzi sobie jako hotspot osobisty, zastanawiałem się, czy jest mi potrzebny w ogóle router mobilny. Kilkutygodniowe testy pomogły mi odpowiedzieć na to pytanie.

Testowany ZTE MU5002 to bezprzewodowy router mobilny 5G. Dzięki dwupasmowej bezprzewodowej sieci WiFi AX można do niego podłączyć do nawet 32 urządzeń jednocześnie i korzystać z szybkiego transferu danych.

Wygląd i jakość wykonania

ZTE MU5002 wygląd
ZTE MU5002 wygląda bardzo dobrze, ale trudno zrobić mu dobre zdjęcia w plenerze

O wyglądzie i jakości wykonania napisałem już trochę, spisując pierwsze wrażenia. Osobom, które nie czytały, powtórzę tylko, że ZTE MU5002 wygląda bardzo dobrze. Górną część obudowy routera pokryto błyszczącym, czarnym plastikiem, pod którym schowany jest niewielki, choć czytelny, kolorowy ekran dotykowy. Korpus routera jest również wykonany z tworzywa sztucznego, jednak zabarwiono je na bardzo ładny granatowy kolor. Router ZTE MU5002 wykonano naprawdę dobrze. Niestety, tak jak przypuszczałem przed testami, górna, błyszcząca powierzchnia łatwo się „palcuje”, a matowa klapka brudzi. Dodatkowo trudno zrobić mu dobre zdjęcia w plenerze, gdy świeci słońce.

Dane techniczne

Staramy się pisać recenzje tak, aby były one zrozumiałe dla wszystkich czytelników, bez zbędnego zadęcia. Dla wszystkich technicznych geeków mam jednak garść literek i cyferek.

Wi-Fi Wi-Fi 6
Wymiar 133 x 73 x 18,5 mm
Ekran 2.4” dotykowy, 320*240
Chipset SDX55+QCA6391
Modulacja sub6G DL256QAM, UL 256QAM;
Standard sieci NSA&SA
5G NR+LTE EN-DC
– mmW n257, n258, or n260, n261
– Sub6G FDD: n1/3/5/7/8/20/28,
TDD: n77/78/41/40/38
4G LTE FDD and TDD, CAT.22
Mimo 5G+LTE: – mmW :2MIMO – sub6G DL : 4MIMO – 4G DL: 8layers LTE: 4MIMO on 5CA (4G only)
Maksymalny transfer danych DL do 3800 Mb/s
Wi – Fi 2.4 & 5 GHz WiFi6
Interfejs 1 port RJ45 10/100/1000
1 port USB C
Bateria 4500 mAH, szybkie ładowanie

Użytkowanie ZTE MU5002

Tę część recenzji podzieliłem na kilka dodatkowych akapitów, w których przyjrzę się konfiguracji, szybkości Internetu oraz baterii modemu ZTE MU5002.

ZTE MU5002 smsy
ZTE MU5002 odbiera smsy, ale żeby wysłać wiadomość musicie przełożyć kartę do innego urządzenia

Aktywacja karty i konfiguracja modemu

Konfiguracja ZTE MU5002 sprawiła mi pewne problemy. Okazało się jednak, że problem nie leży po stronie routera, a sieci T-Mobile. Na opakowaniu karty SIM możemy przeczytać, iż po rejestracji wymagana jest aktywacja karty SIM. Nastąpi ona po włożeniu jej do telefonu, tabletu lub modemu i wykonaniu połączenia krajowego. Można też przez połączenie się z Internetem. Wierząc w to, co czytam, włożyłem kartę do modemu, który poznał sieć, ale nie aktywował karty. By to zrobić, musiałem włożyć ją do starego iPhone’a. Warto o tym pamiętać przed pierwszym użyciem. Po aktywacji i przełożeniu karty modem ZTE MU5002 działa bezproblemowo, a jego konfiguracja to zaledwie kilka kliknięć.

ZTE MU5002 wyświetla ilość zużytych danych
ZTE MU5002 wyświetla orientacyjną ilość zużytych danych

Robiąc research przed tą recenzją, spotkałem się w Internecie z narzekaniem na małe możliwości konfiguracji modemu. Rzeczywiście, z poziomu samego modemu możemy zaledwie wybrać rodzaj sieci, ustawić preferencję roamingu czy zmienić nazwę sieci i hasło. Po więcej możemy połączyć się z routerem przez przeglądarkę, jednak i tam nie mamy takich możliwości konfiguracji jak choćby w przypadku testowanego przez Mateusza ZTE MF985T. To dość dziwne, ale najwyraźniej ten typ tak ma.

Bateria i czas ładowania

Testowany router wyposażono w akumulator o pojemności 4500 mAh. To w zupełności wystarczy, aby wrzucić router do plecaka i zabrać go na kilkugodzinną wędrówkę po górach z dwoma podłączonymi telefonami. Mogę powiedzieć, że przy próbie 8-godzinnej pracy zdalnej, przy podłączonym laptopie i ciągłym korzystaniu z sieci, faktycznie docieramy do granicy wytrzymałości baterii. Na szczęście ładuje się ona naprawdę szybko. Po pół godziny na routerze widniało 35% baterii, co pozwala na dodatkowe kilka godzin pracy. ZTE MU5002 możesz też zasilać poprzez wbudowany port USB-C, gdy akurat przebywasz w domu lub biurze.

Prędkość Internetu

Prędkość połączenia internetowego w dużej mierze zależna jest od tego, w jakim miejscu się aktualnie sprzęt znajduje, dlatego nie będę podawał konkretnych wyników, skupiając się raczej na porównaniach z innym sprzętem. Mnie ZTE MU5002 służył jako zamiennik iPhone’a, który uchodzi u mnie za hotspot osobisty, dlatego porównam go właśnie z tym smartfonem oraz prędkością Internetu na innym telefonie (oczywiście korzysta on z mojego hotspotu). We wszystkich testach ZTE MU5002 wypadł lepiej od iPhone 14 Pro Max. Mało tego, w znaczącej części zaprezentował się zdecydowanie lepiej.

Różnice między prędkością połączenia 5G wahały się od 10 do nawet 100% na korzyść modemu od ZTE i to niezależnie od tego, czy testowany był w domu, czy na świeżym powietrzu. Modem sprawował się także lepiej od telefonu w miejscach ze słabszym zasięgiem sieci komórkowej. ZTE MU5002 wyposażono także w wyjścia na zewnętrzne anteny, dzięki którym połączenie powinno być jeszcze szybsze. 

zte mu5002 rj
Modem wyposażono w złącze RJ45

Werdykt

Nie byłem przekonany do tego routera mobilnego ze względu na moje potrzeby. Po testach ZTE MU5002 uznałem go jednak za całkiem użyteczny sprzęt, który towarzyszyć mi będzie na wyjazdach w formie alternatywy do hotspotu w telefonie. Router wyceniono na 1 299 złotych. Zakupić możecie go zarówno w oficjalnym polskim sklepie ZTE, jak i popularnych elektromarketach.