To już kolejny tekst, który wprowadza w świat szybszego internetu oraz bitniejszej i bezpieczniejszej sieci. Tym razem bierzemy na warsztat TP-Link Archer AXE75 – zaawansowany, ale nadal przystępny cenowo router, który posiada obsługę WiFi 6E

Ostatnio napisałem artykuł, który tłumaczy czym jest WiFi6E i jakie korzyści przyniesie. Pokazałem też, od czego zacząć tworzenie takiej sieci. Teraz mam dla Was garść przemyśleń o całkiem fajnym sprzęcie, który wykorzystacie w domu lub biurze. Oczywiście z obsługą WiFi6E!

To już kolejny z serii artykułów o TP-Link. Poprzednio pisaliśmy również o tworzeniu sieci dostępnej w ogrodzie oraz sieciach mesh w domach, gdzie WiFi jest słabo dostępne.

TP-Link Archer AXE75

TP-Link Archer AXE75

TP-Link ma bardzo bogatą ofertę sprzętu sieciowego. Chyba najliczniejszą grupę urządzeń w jego ofercie stanowią właśnie routery. Obecnie na oficjalnej stronie możemy spotkać aż 42 urządzenia!

Przygotuj się na WiFi 6E z TP-Link Deco XE75 Pro

Wśród nich znajdziemy przenośne i dyskretne nanoroutery, podstawowe konstrukcje dla najmniej wymagających, modele stworzone z myślą o przystępnej cenie, routery dla graczy jak i naprawdę nowoczesne modele, które gotowe są już na standard WiFi 7, który zadebiutuje w przyszłości.

TP-Link Archer AXE75 to model, o którym można powiedzieć, że jest propozycją ze średniej półki. Charakteryzuje się obsługą trzypasmowej sieć Wi-Fi 6E o łącznej prędkości osiągającej 5400 Mb/s, dodatkowym portem USB 3.0 (dla np. dysków), gigabitowym portem WAN i 4 gigabitowymi portami LAN, obsługą funkcji OneMesh oraz HomeShield, 6 antenami o dużej mocy, obsługą do 200 urządzeń i szybkim czterordzeniowym procesorem 1,7 GHz oraz 512 MB pamięci.

Specyfikacja

Standardy IEEE 802.11ax 6 GHz,
IEEE 802.11ax/ac/n/a 5 GHz,
IEEE 802.11ax/n/b/g 2.4 GHz
Prędkości sieci WiFi 6 GHz: 2402 Mb/s (802.11ax)
5 GHz: 2402 Mb/s (802.11ax)
2,4 GHz: 574 Mb/s (802.11ax)
Zasięg sieci WiFi 6 zintegrowanych z urządzeniem, mocnych anten
Anteny tworzą układ wzmacniający sygnał, który pozwala na pokrycie zasięgiem dużych obszarówBeamforming
Ukierunkowanie sygnału sieci na urządzenie klienckie umożliwia zwiększenie zasięgu Wi-FiModuł front-end o dużej mocy
Poprawia moc transmisji w celu wzmocnienia nadawanego sygnału
Wydajność sieci WiFi Trzy pasma
Rozdziela urządzenia pomiędzy dostępne pasma, aby zapewnić ich optymalne działanieOFDMA
Zapewnia możliwość komunikacji z wieloma klientami Wi-Fi 6Airtime Fairness
Poprawia wydajność sieci, ograniczając nieefektywne wykorzystywanie pasmDFS
Oferuje dostęp do dodatkowych kanałów, aby zmniejszyć zatłoczenie sieci6 strumieni
Urządzenia mają do dyspozycji jeszcze większą przepustowość
Tryby pracy Tryb routera
Tryb punktu dostępowego
Ochrona sieci SPI Firewall
Kontrola dostępu
Wiązanie adresów IP i MAC
Application Layer Gateway
Ochrona urządzeń IoT w czasie rzeczywistym
Blokowanie złośliwych witryn
System zapobiegania włamaniom
Zapobieganie atakom DDoS
Skanowanie sieci domowej
Funkcja Sieci dla gości Sieć dla gości 2,4 GHz, 5 GHz, 6 GHz
Serwer/klient VPN • OpenVPN
• PPTP
• L2TP
Szyfrowanie sieci WiFi WPA
WPA2
WPA3
WPA/WPA2-Enterprise (802.1x)
Procesor Czterordzeniowy procesor o taktowaniu 1,7GHz
Obsługiwane typy USB 1 port USB 3.0
Obsługiwane formaty partycji:
NTFS, exFAT, HFS+, FAT32
Obsługiwane funkcje:
Apple Time Machine
Serwer FTP
Serwer Mediów
Serwer Samba
Przyciski Wi-Fi On/Off
Zasilanie On/Off
LED On/Off
WPS
Reset
Zasilanie 12 V ⎓ 2,5 A
Protokoły IPv4
IPv6
Pakiety usług HomeShield
Kontrola rodzicielska Profile użytkowników
Biblioteka filtrowania treści
Czas dla rodziny
Czas snu
Blokada dostępu
Nagradzanie dodatkowym czasem dostępu
Statystyki spędzania czasu online
Zawieszanie dostępu do Internetu
Raporty tygodniowe i miesięczne
Typy sieci WAN Dynamiczne przydzielanie adresów IP
Statyczne przydzielanie adresów IP
PPPoE
PPTP
L2TP
Quality of Service Priorytety QoS dla urządzeń
Usługa Cloud Automatyczne aktualizacje oprogramowania
TP-Link ID
DDNS
Przekierowanie NAT Przekierowanie Portów
Port Triggering
DMZ
UPnP
IPTV IGMP Proxy
IGMP Snooping
Bridge
VLAN tagowany
DHCP Rezerwacja adresów
Lista klientów DHCP
Serwer
DDNS TP-Link
NO-IP
DynDNS
Zarządzanie Aplikacja Tether
Strona internetowa
Środowisko pracy Dopuszczalna temperatura pracy: 0℃~40℃ (32℉ ~104℉)
Dopuszczalna wilgotność powietrza: 10%~90%, bez kondensacji
Wymiary (S×G×W) 272,5 × 147,2 × 49,2 mm
Zawartość opakowania Archer AXE75
Zasilacz
Kabel Ethernet RJ45
Instrukcja szybkiej instalacji

Więcej informacji na stronie TP-Link. Cena urządzenia to około 800 zł.

Pierwsze wrażenia

TP-Link Archer AXE75

Sprzęt przyszedł do mnie w dość pokaźnych rozmiarów kartonie. Jak się okazało, był jednak trochę mniejszy i znacznie lżejszy niż mogłoby wskazywać opakowanie. W środku nie znajdziemy wielu elementów, jest tu jednak wszystko, co potrzeba: zestaw instrukcji, dedykowany zasilacz, kabel sieciowy oraz sam router.

TP-Link Archer AXE75

W przypadku niektórych urządzeń konieczne jest samodzielne przykręcenie anten, które posiadają złącze SMA. W przypadku testowanego sprzętu każda z 6 anten jest zintegrowana z obudową routera. Anteny są solidnie wykonane i dysponują odpowiednim zakresem regulacji w dwóch płaszczyznach.

TP-Link Archer AXE75

Sam router jest wykonany z plastiku i dostępny w kolorze czarnym. Frontowy panel skrywa diody LED, które sygnalizują status urządzenia. Na lewym boku umieszczono port USB 3.0, który pozwala podłączyć zewnętrzne pamięci w celu stworzenia dysku sieciowego. Na tyle znalazło się miejsce dla kilku przycisków (WPS, WiFi, LED, slot resetu, power ON/OFF) oraz portów — jednego WAN oraz 4 LAN.

TP-Link Archer AXE75

Górny panel obudowy jest fantazyjny, co jest znakiem rozpoznawalnym firmy TP-Link — jest tu żakardowy wzór, który sprawia fajne wrażenie. Dodatkowo jest tu też dodatkowy panel z nazwą producenta, wykonany w stylu piano black.

TP-Link Archer AXE75

Całość sprawia dobre wrażenie i dobrze odnajduje się jednakowo w nowoczesnych mieszkaniach jak i przytulnych domach. Podstawa routera posiada gumowe stopki. Producent umożliwił jednak również montaż naścienny dzięki dodatkowym otworom w podstawie.

Konfigurowanie i obsługa

TP-Link Archer AXE75

TP-Link Archer AXE75 jest bardzo prosty w konfiguracji. Zasadniczo wystarczy tylko podłączyć swój modem od internetu kablem do portu LAN. Następnie wystarczy przyłączyć się do standardowej sieci, którą tworzy router. Informacje o niej dostępne są na karcie informacyjnej naklejonej pod routerem. Jest tam też kod QR, który pozwala na szybkie zeskanowanie i przyłączenie się do sieci.

Cała magia tego sprzętu drzemie jednak w świetnej aplikacji TP-Link Teather, którą już opisywałem kilkukrotnie i używam też prywatnie. Po przyłączeniu się do standardowej sieci i odpaleniu apki od razu następuje połączenie ze sprzętem. Jednym z pierwszych kroków jest utworzenie trzech prywatnych sieci – 2,4 GHz, 5 GHz oraz 6 GHz. To bardzo szybkie i proste działanie. Po paru chwilach można się więc cieszyć własną siecią WiFi.

Oczywiście osoby o większych potrzebach mają znacznie więcej opcji do wyboru. Ciekawą i bardzo przydatną funkcją jest tworzenie sieci dla gości, gdy nie chcemy dzielić się naszym prywatnym połączeniem lub chcemy wpłynąć na jej specyfikację. Dostępne tu funkcja EasyMesh jeśli mamy w domu jednostki mesh od TP-Link, zaawansowane funkcje połączenia, blokady (w tym rodzicielskie) czy funkcje optymalizacji.

Coś, co uwielbiam w sprzęcie TP-Link, to również sterowanie LED-ami. One same w sobie już są lepsze od tych u konkurencji. Chociaż mogą sygnalizować różne aspekty pracy, różnymi kolorami. To gdy wszystko działa dobrze świecą na zielono. Wielkość emiterów jest odpowiednia i można je wyłączyć za pośrednictwem dedykowanego przycisku. Żałuje, że takiej funkcji nie ma mój modem do internetu, bo świeci 5 wielkimi diodami LED na biało, oświetlając w nocy pół pokoju gościnnego. W przypadku TP-Link można sterować też oświetleniem LED z poziomu aplikacji, a nawet utworzyć harmonogram gdy będą one wyłączone (np. od 22:00 do 6:00 rano).

Wrażenia końcowe

TP-Link Archer AXE75

TP-Link Archer AXE75 to nowoczesny router, który pracuje dodatkowo w paśmie 6 GHz dzięki, którego używają sieci WiFi 6E. Co prawda w domu tylko mój MacBook mógł z niej korzystać, ale dzięki temu można było beztrudu odczuć wzrost prędkości transferów oraz stabilności sieci.

Model ten wspiera funkcję EasyMesh i stanowi świetny element systemu, jeśli mamy duży dom, mieszkanie lub biuro, które wymaga pokrycia zasięgiem sporej przestrzeni. Podczas korzystania sprzętu, nie zauważyłem, żadnych oznak, które mogłyby w jakość wykonania sprzętu i jakości połączenia.

TP-Link Archer AXE75

To w zasadzie oczywiste, ale cieszyłem się ten dużo większym pokryciem sieci w moim domu, który zgodnie z zasadami starego budownictwa ma bardzo grube ściany. Tutaj nie musiałem przeprowadzać testów i pomiarów mocy, zmiany były odczuwalne i łatwo zauważalne. Wystarczy tu wspomnieć, że do mojej toalety internet dociera tylko dzięki jednostce mesh. Teraz możliwe było skorzystanie z internetu, również gdy ona była odłączona.

Archer AXE75 tak samo jak inne topowe urządzenia TP-Link przynoszą również obsługę świetnej aplikacji oraz wielu dodatkowych funkcji jak, chociażby funkcje ochronne HomeShield.

W zasadzie polubiłem się z tym sprzętem na tyle, że gdy już go oddam, będzie mi go naprawdę brakowało. Cóż pozostanie mi chyba tylko jego zakup, zwłaszcza że w tej klasie sprzętu cena jest całkiem przyzwoita — bez trudu można spotkać się z ofertami poniżej 800 zł.