Dobry hosting to najważniejszy produkt potrzebny do tego, aby uruchomić własną stronę internetową. To wirtualne biuro, miejsce do kontaktu z klientami i przestrzeń, w której umieszczane są dokumenty i projekty. To na serwerze trzymane są wszystkie pliki (zdjęcia, teksty, pliki do pobrania) twojej strony WWW oraz wiadomości e-mail wysyłane na twoje skrzynki.
Hosting – serce biznesu
A teraz wyobraź sobie 3 500 m2 powierzchni – to mniej więcej tyle, ile zajmuje 18 kortów tenisowych, a w środku 5 000 maszyn – gdyby je ułożyć na sobie miałyby wysokość 108 pięter. Do tego jeszcze 250 kilometrów kabli, czyli tyle ile wystarczyłoby, aby połączyć Kraków i Warszawę. Temperatura w tym pomieszczeniu wynosi 19 stopni – jest dosyć chłodno. To właśnie serwerownia, czyli miejsce gdzie trzymane są maszyny, a w nich pojedyncze dyski, zasilacze, macierze. Terabajty, gigabajty, kilobajty danych: hosting, czyli serce biznesu.
Hosting równa się serwer
Serwer WWW to usługa polegająca na udostępnianiu klientowi przestrzeni dyskowej oraz narzędzi do jej administracji. W ramach dostępnej powierzchni dyskowej serwer zapewnia utrzymanie firmowej lub prywatnej strony WWW oraz innych plików, kont poczty e-mail, baz danych, obsługę wielu domen oraz wygodne zarządzanie usługami. Najważniejsze czynniki, które powinno brać się pod uwagę przy wyborze hostingu to m.in. powierzchnia dyskowa, transfer, obsługiwane technologie, czy limit kont pocztowych i baz danych.
Serwery umożliwiają dowolny podział powierzchni serwera pomiędzy strony WWW i pliki, pocztę oraz bazy danych. Pozwala to na elastyczność w jej dysponowaniu i takie rozplanowanie przestrzeni serwera, które będzie optymalne dla potrzeb użytkownika serwera.
Jesteś zaawansowanym użytkownikiem? Z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie hosting bez limitów, gdzie nie trzeba martwić się ilością danych przechowywanych na serwerze FTP, bo powierzchnia dyskowa na pliki nie jest limitowana. W nazwa.pl w najwyższym pakiecie Active Max dostępnych jest 200 GB powierzchni dyskowej FTP, która w razie wykorzystania jest systematycznie zwiększana.
Chmura kluczem do sukcesu
W przeciwieństwie do hostingu współdzielonego, hosting w chmurze obsługiwany jest z wielu maszyn fizycznych co znacznie zmniejszą podatność na awarie i zwiększa wydajność. Dla użytkownika oznacza ona przede wszystkim większą niezależność od innych osób korzystających z tego samego serwera, szybsze wczytywanie stron internetowych oraz nieprzerwaną płynność działania nawet w razie awarii serwera. Zapewnia też większe bezpieczeństwo danych, tworząc nie jedną, a kilka kopii zapasowych.
Z technicznego punktu widzenia podstawowa przewaga hostingu w chmurze nad tym tradycyjnym polega na tym, że w przypadku zbyt dużego ruchu, spadku wydajności lub dowolnej awarii na konkretnym serwerze, użytkownik natychmiast zostaje przeniesiony na inny serwer. Dzięki temu, hosting utrzymuje optymalną wydajność, a Twoje zasoby nieustannie pracują „na najwyższych obrotach”.
Co dla kogo?
Przy wyborze serwera warto zastanowić się, jakie będzie jego przeznaczenie. Inne parametry będą potrzebne do prostego bloga na WordPressie, inne do dużej platformy zakupowej, a jeszcze inne będą kluczowe np. przy stronie oferującej sprzedaż biletów na popularne wydarzenia sportowe czy kulturalne. Warto więc korzystać z okresów testowych, dzięki którym można wyrobić sobie opinię na temat działających funkcjonalności i sprawdzić jakość proponowanych rozwiązań.
Dodatkowo, dobry hosting, oprócz stabilnego i wydajnego serwera, oferuje pakiet przydatnych narzędzi i aplikacji, dzięki którym jest on jeszcze bardziej funkcjonalny. W przypadku hostingu w nazwa.pl jest to np. Kreator Stron WWW, który pozwala na samodzielne stworzenie strony internetowej i szybkie zaistnienie w sieci. Bardzo przydatnym narzędziem jest też Autoinstalator Aplikacji, który pozwala w łatwy i szybki sposób zainstalować wiele popularnych aplikacji sieciowych, takich jak np. WordPress, Joomla, Drupal.
Podsumowując, dobry hosting to początek Twojego biznesu i droga do sukcesu, pod warunkiem, że pamiętasz o podstawowych zasadach bezpieczeństwa (m.in. korzystasz z protokołu SSL) i powierzasz swój biznes zaufanemu partnerowi. W nazwa.pl każdy serwer serii Active posiada aktywowaną usługę SSL na WWW, z zainstalowanym domyślnym certyfikatem dla domeny technicznej serwera, dzięki czemu szyfruje dane przesyłane drogą elektroniczną (takie jak informacje przesyłane ze strony www do użytkownika i w drugą stronę, wiadomości e-mail itp.), pomiędzy serwerem a użytkownikiem w celu uniemożliwienia przechwycenia poufnych danych.