Ransomware nie jest problemem jedynie wielkich koncernów. Oto, jak się przed nim skutecznie chronić

Ransomware nie jest problemem jedynie wielkich koncernów. Oto, jak się przed nim skutecznie chronić

Opublikowano 5.05.2020 9:13 Aktualizacja: 5.05.2020 10:33 - Akcja Partnerska


Ransomware już dziś uważany jest za jedno z największych zagrożeń w sieci, a jego znaczenie w kolejnych latach będzie dalej rosnąć. Tym bardziej istotne staje się budowanie świadomości w zakresie ochrony przed nim.

O tym, że w dzisiejszych czasach każda instytucja może stać się celem cyberataku, przekonał się właśnie Cognizant. Jedna z największych firm technologicznych i konsultingowych na świecie, regularnie pojawiająca się w rankingu Fortune 500, niedawno stała się ofiarą ransomware. Jak donosi TechCrunch, na razie nie wiadomo na ile wyceniono wartość skradzionych danych. Co znamienne, atak na Cognizant został potwierdzony zaledwie kilkadziesiąt godzin po tym, jak media obiegła informacja, że podobny problem dotknął także największy koncern energetyczny w Portugalii. W tym przypadku sprawcy zażądali 11 mln dolarów okupu za wykradzione 10 TB poufnych plików.

Specjaliści z zakresu cyberbezpieczeństwa nie mają złudzeń, że ataki typu ransomware będą zdarzać się coraz częściej i będą generować coraz większe straty pieniężne.

Czym jest ransomware?

Za ransomware uważane jest złośliwe oprogramowanie, które blokuje dostęp do zapisanych danych w systemie komputerowym użytkownika. Celem ataku jest najczęściej wyłudzenie okupu w zamian za zdjęcie blokady z systemu. Początkowo celem ataków typu ransomware były głównie urządzenia prywatne. Popularną taktyką było wymuszanie na użytkownikach instalacji płatnego oprogramowania, które miało rozwiązać problemy z systemem.

W miarę rozwoju technologii ofiarami ransomware coraz częściej zaczęły się stawać także firmy, dla których brak dostępu do danych może być szczególnie dotkliwy w skutkach. Jak wynika z raportu „Cybercrime Tactics and Techniques: Ransomware Retrospective”, opublikowanego przez Malwarebytes, jedynie w pierwszej połowie 2019 roku względem roku poprzedniego zaobserwowano wzrost wykrytych prób podobnych ataków na systemy biznesowe o 235%. Nie oznacza to jednak, że ransomware stał się wyłącznie problemem przedsiębiorców. Chociaż częstotliwość ataków na urządzenia konsumenckie spada, wciąż stanowią one ok. 20% celów.

Jak zabezpieczyć się przed atakiem?

Niestety sprawa nie jest taka prosta. Hakerzy stosują bowiem coraz bardziej wysublimowane techniki w maskowaniu swoich działań. Jedną z nich jest tzw. living off the land (LotL), koncepcja polegająca na wykorzystaniu zaufanych, już zainstalowanych w systemie narzędzi do przeprowadzania szkodliwych działań. Wszystko to sprawia, że często zagrożenie wykrywane jest dopiero wtedy, gdy jest już za późno.

Cloud Backup w nazwa.pl. Nowości w usłudze do tworzenia wirtualnych kopii danych

Odpowiednie działanie z naszej strony może jednak nie tylko zminimalizować ryzyko ataku ransomware, lecz także ograniczyć jego skutki. W pierwszej kolejności musimy upewnić się, że nasz system, a także wszystkie programy oraz aplikacje, z których korzystamy, są aktualne, podobnie jak program antywirusowy i zapora anti-ransomware. Jest to zasada, która dotyczy nie tylko ransomware, lecz także innych cyberzagrożeń. Jakkolwiek aktualizacje systemowe potrafią być denerwujące, bezpośrednio wpływają na nasze bezpieczeństwo, więc nie możemy ich pomijać.

Drugą równie istotną kwestią jest backup danych. Najlepiej w bezpiecznej, wirtualnej formie, która pozwoli nam na szybkie przywrócenie do działania systemu sparaliżowanego przez ransomware. Polecamy tutaj skorzystanie ze sprawdzonej usługi, która będzie oferować najwyższy standard bezpieczeństwa naszych danych. W tej kwestii zdecydowanie możemy polecić usługę Cloud Backup w nazwa.pl, o której informowaliśmy niedawno.

Za Cloud Backup od nazwa.pl przemawia przede wszystkim intuicyjna aplikacja pozwalająca na łatwe wykonywanie szyfrowanych kopii plików. Korzystając z usługi, nasze dane są bezpiecznie przechowywane na serwerach nazwa.pl, a ich szyfrowanie sprawia, że nikt niepowołany nie ma do nich dostępu. W przypadku zablokowania danych na komputerze w wyniku ataku ransomware, za pomocą zaledwie kilku kliknięć będziemy w stanie odzyskać wszystkie informacje.

Szczegóły dotyczące usługi Cloud Backup, wraz ze specyfikacją techniczną znajdziecie na nazwa.pl.

Jeżeli chcielibyście się samodzielnie przekonać, jak to działa w praktyce, nazwa.pl oferuje możliwość sprawdzenia tego na własnych zasadach. Czytelnicy dailyweb.pl mogą teraz aktywować za darmo usługę Cloud Backup na okres sześciu miesięcy. Wystarczy tylko przy zamówieniu na stronie https://www.nazwa.pl/ wybrać opcję Voucher i wpisać poniższy kod rabatowy:

ec89-2397-4995

Termin ważności kodu rabatowego: 05.08.2020r.

Artykuł powstał przy współpracy z marka Nazwa.pl

3 - 5 Sep 2020
Jesteśmy na #IFA2020 - zobacz naszą relację