YouTube Music nie zwalnia tempa i serwuje nam kolejne nowości, które mogą nieźle namieszać w świecie muzycznych aplikacji. Co tym razem wymyślili spece od streamingu?

Dwie funkcje, które są już w zasięgu ręki (a raczej ucha): wyszukiwanie utworów poprzez nucenie i radio generowane przez sztuczną inteligencję, które reaguje na nasze słowne sugestie.

Szukasz piosenki? Zanuć ją!

YouTube

Pierwsza z nowości, czyli „hum to search”, to coś, co do tej pory widzieliśmy raczej w filmach niż w rzeczywistości. Ale YouTube Music postanowił to zmienić i po udanych testach na Androidzie, udostępnia tę funkcję wszystkim użytkownikom, zarówno na iOS, jak i na Androidzie. O co chodzi? Otóż, zamiast wpisywać tytuł utworu czy wykonawcę, wystarczy zanucić, zaśpiewać, a nawet zagrać na instrumencie fragment piosenki, której szukamy. Aplikacja przeszuka bazę ponad 100 milionów utworów i (miejmy nadzieję) znajdzie to, czego szukamy. Przyznam, że jestem ciekaw, jak to się sprawdzi w praktyce. Czy aplikacja rozpozna moje fałszowanie?

Radio, które słucha, co masz do powiedzenia

Druga nowość to coś: radio generowane przez sztuczną inteligencję, które reaguje na nasze rozmowy. Nie, nie chodzi o to, że AI zastąpi prezenterów radiowych. Raczej o to, że będziemy mogli opisać słowami, jakiego rodzaju muzyki chcemy posłuchać, a algorytm stworzy dla nas spersonalizowaną playlistę. Brzmi trochę jak Spotify AI DJ, ale z naciskiem na interakcję głosową. Mówię do telefonu: „Hej, YouTube, puść mi coś energetycznego do biegania, ale bez rapu” – żartuje, nie ma to jak Snoop Dogg do biegania xD, a on już wie, co zrobić. Szczerze mówiąc, nie mogę się doczekać, żeby to przetestować, ale na razie musimy uzbroić się w cierpliwość, bo ta funkcja jest jeszcze w fazie testów i dostępna tylko dla wybranych użytkowników.

OPPO Reno12 Pro 5G to udana kontynuacja serii – recenzja

Czy te nowości zmienią sposób, w jaki słuchamy i odkrywamy muzykę? Moim zdaniem, mają na to dużą szansę. „Hum to search” może okazać się szczególnie przydatne, gdy mamy w głowie melodię, ale nie znamy tytułu ani wykonawcy. A radio generowane przez AI? To może być strzał w dziesiątkę dla tych, którzy mają dość sztywnych playlist i szukają czegoś bardziej dopasowanego do ich aktualnego nastroju. Oczywiście, wiele zależy od tego, jak dobrze te funkcje będą działać w praktyce, ale jestem dobrej myśli.

A Wy co sądzicie o tych nowościach? Dajcie znać w komentarzach!