Po kilku tygodniach od zapowiedzi Microsoftu, poznaliśmy oficjalną datę wypuszczenia na świat Windows 11 Premiera odbędzie się w październiku!
Microsoft poinformował właśnie, że 5 października najnowsza odsłona systemu Windows 11 zostanie wypuszczona oficjalnie. Do tej pory mogliśmy pobierać wersje testowe, które były zbliżone do finalnej wersji.
W przypadku systemu Windows 11 mam mieszane odczucia, bo ciągle uważam, że Microsoft zbytnio poszedł w kierunku upodobnienia Windowsa do systemu Apple MacOS. I nie, nie przyjmuję tłumaczenia, że takie są trendy. Po prostu.
Windows 11 – premiera już 5 października 2021
Co ciekawe, każdy komputer, który spełnia wymagania systemowe i posiada Windows 10, otrzyma darmową aktualizację do systemu Windows 11. To samo dotyczy sprzętów, które są nowe i mają preinstalowany system Windows 10.
System pojawi się za nieco ponad miesiąc, 5 października. Microsoft zastrzega jednak, że aktualizacja będzie wypuszczana stopniowo ze względu na olbrzymie zainteresowanie Windows 11. Pierwszeństwo mają mieć komputery z Windows 10 właśnie. Cały proces powinien zakończyć się w pierwszych miesiącach 2022 roku.
As perfect as 11.11 *would* be, we just couldn't wait any longer to make #Windows11 available. Get it October 5th, and read all about it now.
— Windows (@Windows) August 31, 2021
Wymagania sprzętowe dla nowego systemu
- Procesor: 64-bitowy z co najmniej dwoma rdzeniami, taktowany zegarem 1 GHz lub szybszy albo zgodny ze standardem System on a Chip (SoC)
- Karta graficzna: zgodna z biblioteką DirectX 12 lub nowszą i ze sterownikiem WDDM 2.0
- RAM: 4 GB
- Miejsce na dysku: 64 GB
- Oprogramowanie układowe: UEFI z obsługą bezpiecznego rozruchu
- Moduł TPM: Mikroukład Trusted Platform Module (TPM) w wersji 2.0
- Połączenie z Internetem: niezbędne do ukończenia konfiguracji przy pierwszym użyciu
Jeśli interesuje Was więcej informacji na temat programu testów i samej beta wersji Windows 11 to warto zapoznać się z tekstem na oficjalnym blogu Windows.
Windows 11: jak zmienić domyślną przeglądarkę?
Zmiana domyślnej przeglądarki nie jest oczywiście niemożliwa. Microsoft jednak na tyle utrudnił to działanie, że delikatnie mówiąc – jest to mega żałosne. W celu zmiany domyślnej przeglądarki trzeba przejść do ustawień aplikacji w Panelu Sterowania, a następnie wybrać domyślną przeglądarkę. Niby proste, ale Windows 11 zmusi nas do wyboru przeglądarki dla każdego typu plików osobno. Chodzi o rozszerzenia: HTM, HTML, PDF, SHTML, SVG, WEBP, XHT, XHTML, FTP, HTTP i HTTPS.