Fałszywe recenzje znajdziemy między innymi w serwisach Mapy Google, wakacje.pl, znany lekarz, TripAdvisor czy Google Play. Sprawa jest poważna, a UOKiK straszy karą, która dla firmy Best-Review oznaczać może nawet 10 proc. obrotu.
Firma Best-Review z Leszna mogła wprowadzać w błąd konsumentów, którzy poszukiwali opinii na temat usług i produktów. Rzeczony podmiot, według polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów mógł wprowadzać do sieci fałszywe recenzje zakłamujące rzeczywiste cechy wybranych produktów, usług czy miejsc.
Oczywiście recenzje były „sprzedawane” bez wcześniejszego sprawdzenia produktów przez firmę lub choćby przetestowania rzetelności zleceniodawców. To nie pierwsza tego typu sytuacja, natomiast skala działalności polskiej firmy mrozi krew w żyłach.
Fałszywe recenzje w internecie zawdzięczamy polskiej firmie
W lutym tego roku UOKiK nałożył na Agencję City Damian Trzciński z Poznania karę wysokości 40 tys. zł. Zarzuty otrzymały też spółki Opinie Pro i SN Marketing, gdzie łączna kara wyniosła przeszło 70 tys. zł. Jak widać, przypadek firmy Best-Review nie jest odosobniony na naszym polskim podwórku.
Transparentność komunikatów zamieszczanych w internecie stanowi coraz większe wyzwanie dla przeciętnego użytkownika. Nawet elementy, które miały zapewniać wsparcie przy podejmowaniu decyzji i weryfikowaniu oferty, jak opinie czy recenzje, stają się polem naruszeń – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.
– Zamieszczanie fałszywych lub zniekształconych opinii jest prawnie zakazane i działa nie tylko na niekorzyść konsumentów, ale również uczciwych przedsiębiorców.
Firma Best-Review, na zlecenie swoich klientów publikowała fałszywe recenzje, które można znaleźć w Mapach Google, TripAdvisor, Google Play, a nawet na Facebooku. Problem dotknął także serwisów oferteo.pl oraz ceneo.pl, ale największy kłopot dotyczy witryny znanylekarz.pl. Wyobraźcie sobie, że użytkownicy wybierają, kto będzie ich leczył w oparciu o opłaconą opinię. To wysoce niemoralne, o czym doskonale wie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Windows 11 pozwoli usunąć większość preinstalowanych aplikacji. Preludium do wolności?
Treści wspomnianych ogłoszeń często były tworzone przez zleceniodawców, choć zdarzało się również tak, że opracowywała je jednostka Best-Review. Jeśli zarzuty wobec przedsiębiorstwa potwierdzą się, firma może spodziewać się kary wynoszącej 10 proc. Obrotu.
Działania UOKiK to pokłosie wprowadzenia unijnej dyrektywy Omnibus, która w ujęciu ogólnym dba o przejrzystość rynku e-commerce i dotyczy także kwestie weryfikacji opinii o danych produktach czy usługach.