Microsoft zamierza wykonać pozytywny dla wielu użytkowników krok. Chodzi o możliwość usunięcia jeszcze większej liczby aplikacji, które są wbudowane w oprogramowanie Windows 11.

Użytkownicy systemów z rodziny Windows przywykli do tego, że gdy kupują nowy komputer, znajdują na nim szereg preinstalowanych aplikacji. Mowa o Cortanie, Aparacie, Zdjęciach czy Pulpicie zdalnym. To oczywiście tylko przykłady, a programów jest znacznie więcej.

//dzisiaj na dailyweb

Teraz okazuje się, że gigant z Redmond zamierza skończyć z dotychczasową polityką we wspomnianym zakresie. Kiedy to się stanie? Wszystko zależy od terminarza wydań wersji stabilnych systemu Windows 10. Aktualnie nowość testowana jest w wariancie rozwojowym.

Windows 11 z możliwością usunięcia niechcianych aplikacji systemowych

Windows 11

W kompilacji testowej 23858 systemu Windows 11 pojawiła się możliwość usunięcia wstępnie zainstalowanych aplikacji (Aparat, Zdjęcia oraz MSTSC). To nic innego, jak krok w stronę zapewnienia użytkownikom większej elastyczności w pracy z platformą. Osoby korzystające z okienek wielokrotnie sugerowały wprowadzenie większej autonomii w tym zakresie.

Strony dla dorosłych upośledzają Twój rozwój. To tylko wierzchołek góry lodowej

Jako fan minimalizmu i ograniczenia liczby narzędzi, z których korzystam, doceniam tego typu inicjatywę. Każdy użytkownik będzie mógł dowolnie dostosować wygląd i możliwości systemu do swoich potrzeb. Mało tego, usunięcie zbędnych dla danej osoby dodatków może wpłynąć pozytywnie na wydajność tańszych komputerów. Tam, gdzie brakuje pamięci lub mocy procesora, będzie to świetne rozwiązanie.

Windows 11

Co jeszcze znajdziemy w Windows 11 Insider Preview 23585?

[General]
The Camera app, Cortana, Photos app, and People app, and Remote Desktop (MSTSC) client can be uninstalled.
Fixes
[General]
Fixed a few issues leading to explorer.exe crashes.
[File Explorer]
Fixed an issue causing the context menu to draw off screen when invoked using touch or pen on the side of your desktop.
[Taskbar]
Fixed the issue causing the purple Chat button to show up again on the taskbar after updating to Build 23580.

Afera z OneDrive

W tym miejscu chciałbym przypomnieć o niedawnych zawirowaniach związanych z nachalnymi, wyskakującymi okienkami, w których Microsoft pytał o powody zamykania aplikacji OneDrive. Temat poszedł szerokim echem po sieci i rozgniewał potężne grono użytkowników. Mamy więc do czynienia z dwoma, pozornie różnymi podejściami do klienta.