UOKiK postanowił rozprawić się z dwoma gigantami rynku mediowego w Polsce. Wirtualna Polska oraz Ringier Axel Springer Polska muszą zmierzyć się z zarzutami związanymi z nieodpowiednim oznaczaniem materiałów komercyjnych, a nawet całkowitym brakiem oznaczenia.
Sprawa to pokłosie szeroko zakrojonej akcji celującej w influencer marketing. Tym razem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uderza w znacznie większe podmioty. Jeśli oskarżenia pod adresem WP i Axel Springer Polska potwierdzą się, kara może wynieść aż 10% obrotu przedsiębiorstw.
Wirtualna Polska oraz Ringier Axel Springer Polska pod lupą UOKiK – efekt nieujawnienia komercyjnego charakteru publikacji
Redakcje, w tym dailyweb.pl, zarabiają zarówno na reklamach typu display, jak i na działaniach Content Marketingowych. Sęk w tym, że treści będące owocem współpracy z reklamodawcą lub partnerem należy odpowiednio oznaczyć. Nie zawsze jest to łatwe, a niektóre sposoby mogą budzić zastrzeżenia związane z transparentnością kooperacji.
Czy treści reklamowe na internetowych serwisach opiniotwórczych i ich profilach w portalach społecznościowych są prawidłowo oznaczane?
Prezes #UOKiK Tomasz Chróstny postawił pierwsze zarzuty. Czytaj więcej: https://t.co/yqwDT1gr2r pic.twitter.com/Zsncp2by8z
— UOKiK (@UOKiKgovPL) December 21, 2022
W skrajnych przypadkach, danych podmiot może zostać posądzony o działanie na szkodę konsumenta (w tym przypadku czytelnika). Tak właśnie dzieje się z treściami komercyjnymi publikowanymi za pośrednictwem redakcji wchodzących w skład Wirtualnej Polski oraz Ringier Axel Springer Polska.
…kolejnym etapem jest zweryfikowanie sposobu oznaczania treści publikowanych w serwisach internetowych. Podejmiemy wszelkie możliwe kroki, aby użytkownicy internetu byli chronieni przed ukrytą reklamą i mieli możliwość podjęcia świadomego wyboru o tym, czy chcą zapoznawać się z treściami o charakterze komercyjnym – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.
UOKiK wszczął postępowanie. Obydwom spółkom zostały postawione zarzuty nieoznaczania treści reklamowych. W przypadku potwierdzenia się przypuszczeń, podmioty mogą zostać ukarane kwotą w wysokości 10% obrotu. Co więcej, postępowania prowadzone są także wobec Agory oraz Grupy Interia. Część materiałów na stronach należących do Wirtualnej Polski oraz Ringier Axel Springer Polska nie były w ogóle oznaczone, natomiast tam, gdzie oznaczenie pojawiało się, nie zachowano odpowiednich standardów. Do WP należą między innymi serwisy: wp.pl, o2.pl, pudelek.pl oraz money.pl. Do drugiego podmiotu możemy zaliczyć: onet.pl, noizz.pl, komputerswiat.pl czy lamoda.pl.
Elon Musk ustąpi ze stanowiska CEO Twittera! Poszukiwania „durnego” zastępcy trwają