Pyszne.pl, które jest częścią globalnej grupy zajmującej się dostawą jedzenia Just Eat Takeaway.com, może wreszcie pochwalić się osiągnięciem kompromisu w sprawie europejskiej dyrektywy dotyczącej pracy platformowej. To ważny krok w kierunku zrównoważenia warunków pracy i konkurencji w tej branży oraz wyraźny sygnał dla tego zawodu.

Po kilku turach strajków kurierów – w wybranych miastach w Polsce – wygląda na to, że portal Pyszne.pl osiągnął wreszcie upragnione rozwiązanie, z którego względnie mogą być zadowolone obie strony.

//dzisiaj na dailyweb

Wprowadzona dyrektywa unijna, od platform dostarczających jedzenie, wprowadzała liczne restrykcje i zobowiązania w kwestii zatrudnienia. Głównymi punktami była forma zatrudniania kurierów, czas ich pracy i warunki wykonywania tego zawodu. Pomimo regulacji wiele firm pozostało w dotychczasowym modelu biznesowym. Co to dla nas oznacza?

Koniec sporu Pyszne.pl z kurierami

Od kilku lat na naszych oczach rozgrywa się walka interesów między firmami kurierskimi (takimi jak Glovo, Uber Eats, Pyszne.pl, Bolt Food) a kurierami. W takich właśnie sytuacjach główną kością niezgody są warunki zatrudnienia – a raczej wysoko niestabilny i nieuregulowany zawód kuriera. Część zleceniobiorców skarży się na nierówne warunki zatrudnienia, które są różne w zależności od miasta. Nie chodzi tylko o samą formę zatrudniania głównie na umowę zlecenie, lecz także brak dopłat pogodowych, nienormowany czas pracy, brak uwzględniania stażu pracy i kiepskie warunki emerytalno-społeczne. 

pyszne.plAleksander Rosa, rzecznik prasowy Pyszne.pl, podkreślił, że firma ma nadzieję na stworzenie warunków równego traktowania pracowników i konkurencji między firmami z sektora. „Wpływ tej dyrektywy na całą branżę będzie znaczący”.

Prezentownik 2023

Według Pyszne.pl przyjęcie dyrektywy jest odpowiedzią na problemy związane z niepewnością legislacyjną i niezdrową konkurencją (czyli zasadniczo każdą, bo standardy w tej branży są do siebie mocno zbliżone). Rozwiązania proponowane w dyrektywie mają na celu, ich zdaniem, wzmocnienie innowacyjności sektora dostarczania posiłków oraz zapewnienie kurierom odpowiednich praw i bezpieczeństwa. Zmiana ma potencjalnie olbrzymi wpływ na całą branżę dostarczania jedzenia, a przy tym miejmy nadzieję, że będzie początkiem końca złych praktyk w takich branżach.