Uwielbiam wracać pamięcią do dawnych czasów, gdy królowały szare komputery, elektroniczne notatniki, ceglaste komórki i gry na dyskietkach. Jeśli lubicie to tak jak ja, to powinniście wiedzieć, że Tetris kończy w tym tygodniu 35 lat!
Nie jestem tym typem, który zamyka się w pokoju i godzinami zagrywa się na Atari, Commodore jak gdyby świat nie istniał a cała nowa technologia była guzik warta. Wiem jednak że to, co znajdziemy w przyszłości, często korzenie ma w historii lub daje się przez nią wytłumaczyć. No bo jak oceniać wartość gry Minecraft bez wspominania Tetris. Obie gry nie tylko sąsiadują ze sobą na liście najlepiej sprzedających się gier. Doskonale też obrazują zmiany, które dziś dostrzegamy na rynku sprzętu i gier.
Tetris, Tetrion i Tetrimino oraz rosyjska Elektronika
Tetris to gra, która zaczyna się na prostokątnej planszy zwanej tetrionem, widzimy ją z boku jak ryby w akwarium. Na plansze zrzucane są od góry klocki zwane Tetrimino. Jest 7 rodzajów klocków o różnym wyglądzie. Spadające klocki układa się je w rzędzie, tak by wypełniły linię. Gdy się to uda, linia znika ustępując miejsca następnym klockom i tak aż do momentu gdy braknie na nie miejsca. Z czasem, coraz szybciej i szybciej. Jest więcej zasad, ale pewnie wszyscy je znacie.
Po raz pierwszy gra zadebiutowała na rynku 6 czerwca 1884 roku w Związku Radzieckim jako program w Pascalu na komputery Elektronika 60. Stworzył ją Aleksiej Pażytnow i jego współpracownicy — Dimitrij Pawłowsk oraz Wadim Geriasimow. Gra w krótkim czasie została zauważona przez rynek zagraniczny. Walka o nieuregulowane prawo do gry, toczyło się przez wiele lat. Nieuregulowane było też wynagrodzenie projektanta gry, który czasem przymierał nawet głodem.
Od Gemaboy’a do PlayStation 4
Historia gry i jej sukcesu odbiła się też na innych produktach. Nie bez powodu Tetris dodawany był do pierwszych zestawów Gameboy’a. Mówiło się wtedy, że jeśli Gameboy ma trafić do dzieci, trzeba go sprzedawać z grą Mario. Jeśli ma jednak trafić do wszystkich, trzeba go sprzedawać z grą Tetris. Faktycznie to szybka rozrywka z zasadami, których nie trzeba nikomu tłumaczyć. Można do niej wrócić na chwilę albo grać godzinami, bo ta gra się nigdy nie nudzi.
Tetris obecny był na niemal każdym komputerze, konsoli i systemie. Ponoć, jeśli coś ma wyświetlacz o odpowiedniej ilości pikseli, to można grać na tym w Tetris. Jedną z ostatnich odsłon gry, to ta na konsole PlayStation 4 (Tetris Efect). Jestem pewny, że to nie ostatnia a gra będzie gościć na naszych ekranach przez kolejne dziesięciolecia!