Chcesz zamienić swoje bazgroły w sztukę? Możesz też wykorzystać to w pracy! Stable Doodle od stability.ai to nowe narzędzie, które wykorzystuje sztuczną inteligencję, by zamienić Twoje rysunki w przepiękne obrazy.
Wczoraj pisaliśmy o dwóch narzędziach AI — o debiucie Google Bard, z którego w końcu możemy już korzystać, pisaliśmy też Google NetepadLM, który jest notatnikiem z AI poruszającym się w obrębie naszych danych. Dzień bez AI byłby stracony, dlatego mamy dla Was nowe narzędzie, które warto zapisać w zakładkach. To Stable Doodle od stability.ai.
Stable Doodle zamienia bazgroły w piękne ilustracje
Stable Doodle to najnowsze narzędzie od stability.ai, oprócz niego dostępnych jest jeszcze 9 innych aplikacji webowych. W zasadzie wszystkie z nich to narzędzie graficzne — niektóre usuwają tło lub tekst ze zdjęć, potrafią też degenerować brakującą treść zdjęcia lub zmienić oświetlenie na zdjęciu. Zresztą sami zobaczcie, bo cześć z tych narzędzi również opiera się na AI. Flagowym produktem stablity.ai jest Stable Diffusion XL — który, jest konkurencją dla chociażby Midjourney czy Firefly od Adobe.
Wróćmy jednak do tytułowego Stable Doodle. To w zasadzie proste narzędzie w aplikacji webowej bazgrolimy coś, co przyjdzie nam do głowy. Następnie wpisujemy nasz prompt, czyli polecenie dla algorytmu, które mówi mu, czego oczekujemy. Opcjonalnie możemy też nadać naszej pracy, jeden z kilku zdefiniowanych styli jak orgiami, komiksowy, cyberpunkowy (a jak!), pixeartowy czy z anime. Możemy ten krok pominąć i wymyślić coś samemu. Po kliknięciu przycisk generowania, po kilku sekundach dostaniemy 3 propozycje. Ta którą wybierzemy, zostanie wyrenderowana w wysokiej rozdzielczości (2048 × 2048 pikseli).
Oczywiście dokładność tego co otrzymamy, zależy w głównej mierze od dokładności opisu. Aplikacja radzi sobie całkiem dobrze zarówno z bardzo złożonymi promptami jak i tymi krótkimi. Oczywiście zdarzają się jej halucynacje — po narysowaniu kota, otrzymałem obraz i zaproponowanie promptów z parametrami fotorealistycznymi otrzymałem rysunek kota, ale ze wklejonym pyskiem ze zdjęcia, co wyglądało słabo. Mimo to efekty reszty testowych prac były całkiem dobre, mimo tego, że nie mogłem poświecić aplikacji zbyt dużo czasu.
Działanie Stable Doodle opiera się na Stable Diffusion XL oraz algorytmie T2I-Adapter, który opracowany jest przez Chińskiego giganta, firmę Tencent (tak to oni odpowiadają za grę PUBG). Adapter od Tencenta dodaje parametry, którymi kieruje się Stable Diffusion XL i kieruje modelami dyfuzji, tak by generować pożądany efekt.
Bazgroły i zabawne obrazki piesków i kotków w zasadzie to jedynie początek możliwości aplikacji. Dzięki niej osoby pracujące nad projektami mogą przenieść swoją pracę kilka poziomów wyżej, oferując znacznie lepsze efekty. Aplikacja tak samo dobrze jak z głupiutkimi zwierzątkami radzi sobie z projektowaniem mebli, architektury czy aranżacją wnętrz.
Pewnie zastanawiacie się też, ile to kosztuje. Stable Doodle jest na tyle nowym produktem, że nie wyszczególniono go w darmowym planie – ale domyślamy się, że można go w nim używać. Darmowy plan po rejestracji zakłada pokaźną dawkę akcji. Niestety ograniczone są one rozdzielczością lub mają znak wodny. Plan płatny usuwający wszelkie niedogodności to koszt 39 zł miesięcznie lub 23 zł miesięcznie przy płatności z góry na rok.
Tutaj więcej informacji o kosztach i usłudze.