Końcówka roku to tradycyjnie czas podsumowań i sporządzania statystyk dotyczących kilkudziesięciu minionych tygodni. Nie inaczej jest tym razem, bowiem Apple przygotowało już listy najpopularniejszych podcastów 2023, uruchomiło Replay w Apple Music, by każdy mógł przesłuchać swoje własne „top of the top”, a w wybranych krajach zapoznać się z Review of the Year w aplikacji Książki.

Apple ubiegło o kilka dni Spotify Wrapped — tegoroczna edycja Music Replay jest już dostępna poprzez stronę internetową usługi, gdzie w bardzo przyjemnej formie można przejrzeć swoje muzyczne statystyki, a także pobrać gotowe materiały do umieszczenia w relacjach w social mediach. Dodatkowo po przejściu do aplikacji możemy zapoznać się z playlistami Top 100 Świat oraz Top 100 Central Europe.

Także podcasty dostępne na platformie Apple doczekały się podsumowania. W tym przypadku nie przygotowano indywidualnej prezentacji dla każdego użytkownika, ale opublikowano listę najpopularniejszych programów, nowych programów, pojedynczych odcinków, najczęściej subskrybowanych programów czy najczęściej udostępnianych. Sprawdziłem jakich audycji najchętniej słuchali Polacy i Amerykanie i wygląda na to, że interesują nas podobne gatunki podcastów.

True crime, reportaże i wywiady najpopularniejszymi podcastami w 2023

Zrzut ekranu 2023 11 28 o 23.07.33

Przyglądając się rankingowi 10 najczęściej słuchanych programów zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych można zauważyć, że królują trzy rodzaje audycji. W naszym kraju na miejscu pierwszym oraz piątym znaleźli się przedstawicie gatunku true crime, czyli „Kryminatorium” tworzone przez Marcina Myszkę oraz „Piąte: Nie zabijaj” Justyny Mazur. Za oceanem aż trzy programy z tego rodzaju znalazły się w zestawieniu: „Crime Junkie” na pierwszym miejscu, „Dateline NBC” na trzecim i „Morbid” na szóstym.

Zrzut ekranu 2023 11 28 o 21.04.47

Oprócz historii kryminalnych słuchacze podcastów doceniają także dobry reportaż: „Raport o stanie świata” Dariusza Rosiaka (miejsce trzecie) oraz „Dział Zagraniczny” Macieja Okraszewskiego (pozycja szósta). W USA na drugim miejscu uplasowało się „The Daily” wydawane przez New York Times, a na piątym „This American Life” opowiadający pełne emocji i zwrotów akcji prawdziwe historie Amerykanów.

Zrzut ekranu 2023 11 28 o 21.06.14

Bardzo ciekawa pozycja, zwłaszcza że jest to zdobywca pierwszej w historii nagrody Pulitzera dla podcastu. Nie mniejszą popularnością zarówno w Polsce jak i w USA cieszą się wywiady. U nas, czwarte miejsce zajął program „Żurnalista — rozmowy bez kompromisów”, a ósme „Imponderabilia” Kamila Paciorka, natomiast w Stanach „Smartless”, w którym w każdym odcinku jeden z gospodarzy ujawnia pozostałej dwójce swojego tajemniczego gościa. Następstwem tego jest prawdziwie improwizowana i autentyczna rozmowa. Na koniec dodam, że w obydwu zestawieniach znalazły się także programy naukowe: „Nauka to lubię” Tomasza Rożka (miejsce dziesiąte), a po stronie amerykańskiej „Huberman Lab”.

Poniżej pełne zestawienie najpopularniejszych podcastów w USA:

  1. Crime Junkie
  2. The Daily
  3. Dateline NBC
  4. SmartLess
  5. This American Life
  6. Morbid
  7. Up First
  8. Huberman Lab
  9. Hidden Brain
  10. Stuff You Should Know

W Polsce lista wygląda następująco:

  1. Kryminatorium
  2. Wojewódzki Kędzierski
  3. Raport o stanie świata
  4. Żurnalista – rozmowy bez kompromisów
  5. Piąte: nie zabijaj
  6. Dział zagraniczny
  7. Kwadrans na angielski
  8. Imponderabilia
  9. Psychologia, którą warto znać
  10. Nauka to lubię

Apple podzieliło się także w tym roku statystykami dotyczącymi najchętniej czytanych pozycji w aplikacji Książki. W tym przypadku przygotowano spersonalizowane zestawienie podobne do Replay z Apple Music. Sekcja nazywa się „Year in Review” i pozwala przypomnieć sobie tytuły, autorów i gatunki, które zdefiniowały miniony rok. Czytelnicy mogą przeglądać zindywidualizowane informacje o książkach i audiobookach, które podobały im się w 2023 roku, sprawdzić ile czasu spędzili na czytaniu, a także zapoznać się z bardziej szczegółowymi informacjami takimi jak najdłuższa przeczytana książka lub przesłuchany audiobook, ukończona seria, najczęściej czytany autor oraz gatunek i oczywiście na koniec, najwyżej oceniane książki.

Podobnie jak na platformie muzycznej — personalne statystyki można łatwo udostępnić znajomym czy obserwującym w mediach społecznościowych. Niestety „Year in Review” jest dostępne jedynie dla użytkowników w Australii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Mam nadzieję, że w przyszłości podsumowania z tej aplikacji pojawią się również w Polsce, byłby to bardzo ciekawy materiał do analizy.

Jak zawsze jestem ciekaw waszych opinii, szczególnie czy wasze ulubione podcasty znalazły się na liście najpopularniejszych w 2023 roku?