Jak się okazuje lot był naprawdę pomyślny, a tylko mały błąd doprowadził do wybuchu.
Na początku marca mieliśmy do czynienia z kolejną już próbą startu Starshipa od SpaceX. Statek ma docelowo zabrać ludzi w kosmos (także na Marsa), a teraz trwają prace nad prototypem, których celem jest bezpieczne, pionowe lądowanie na Ziemi.
Próba prototypu SN-10 teoretycznie została uznana za udaną. Statek wylądował na Ziemi, stanął pionowo, jednak po kilku chwilach doszło do wybuchu. Okazał się, że zawiniły wtedy nogi, które nie w pełni się rozłożyły. Mimo to, Elon Musk przyznał, że jest to sukces, gdyż próba dostarczyła kolejnych danych do prac.
Nowe wideo z lotu Starship SN-10
SpaceX opublikowało właśnie kolejne nagranie, które daje nam jeszcze lepsze spojrzenie na cały lot. Widać na nim dokładnie, że wszystko szło dość długo zgodnie z planem.
Jednocześnie Elon Musk zapewnił na Twitterze, że kolejna próba, czyli prototyp SN-11 jest już prawie gotowy do lotu. Na razie nie znamy przybliżonej daty startu, jednak znając SpaceX może się to odbyć w najbliższych tygodniach.
SN11 almost ready to fly https://t.co/fXmjJZOiKk
— Elon Musk (@elonmusk) March 17, 2021
Na poniższym materiale możecie zobaczyć moment wybuchu „dziesiątki”:
An amazing shot of Starship SN10's post-landing Rapid Unplanned Disassembly (RUD) after Wednesday's test flight.
➡️https://t.co/bOsEo1u0u0 pic.twitter.com/FmNtYBFmIe
— Chris Bergin – NSF (@NASASpaceflight) March 3, 2021
SN10 to kolejny już prototyp statku Starship, który za kilka lat (możliwe, że 2023) ma zabrać w pierwszą prywatną podróż dookoła Księżyca japońskiego miliardera, Yusaku Maezawę.
Miliarder już wcześniej ogłaszał specjalny casting poszukując chętnych na podróż życia. Było wtedy jedno kryterium, dość istotne. Oferta skierowana była do artystów. Najwyraźniej jednak nie było zbyt dużo zainteresowanych osób z kręgów artystycznych, dlatego Maezawa postanowił „otworzyć” casting. Teraz mogą kandydować wszyscy, którzy… czują się artystami.
Zgłoszenia do załogowej wyprawy dookoła Księżyca
Każdy może się zgłosić. Oczywiście, jeśli czuje się rzeczonym artystą. Formularz jest dość krótki i banalny, wystarczy go wypełnić pod tym linkiem. Następnie trzeba uzbroić się w cierpliwość i grzecznie czekać na kontakt ze strony Japończyka. Powodzenia!