Astronomiczne dochody i popularność gier mobilnych, potęgują zainteresowanie producentów sprzętu, którzy bardziej niż kiedykolwiek mają na uwadze produkcję smartfonów dla graczy. Przed nami kolejne modele.
Jako jeden z pierwszych, a na pewno najbardziej utrwalony w naszej świadomości produkt, łączący telefonię komórkową ze światem gier to Nokia N-Gage. Telefon stworzony z myślą o graczach zadebiutował pod koniec 2003 roku. W roku 2005 nie było już po nim śladu. Dwa modele, które reprezentowały serie okazały się totalną klapą, mimo iż każdy ówczesny nastolatek marzył o takim telefonie. W 2011 roku Sony Ericsson odświeżył pomysł na telefon dla graczy. Na kanwie sukcesu platformy Android i popularności gier tego systemu, powstał Sony Ericsson Xperia Play. Również i w tym przypadku nie można mówić o sukcesie, sprzęt podobnie jak N-Gage był całkiem dobrze przemyślany, ale ostatecznie okazał się porażka.
Nowa era i nowe możliwości
W 2015 roku na targach w Berlinie, Acer pokazał dwa całkiem nowe urządzenia z serii Predator. Ta seria to bezkompromisowo stworzone urządzenia i akcesoria dla graczy. Produkty, które były nowością, to 8-calowy tablet oraz 6-calowy smartfon. Oba urządzenia zostały dobrze odebrane, nawet pomimo tego, że tablet okazał się drogi i miał silną konkurencję w postaci nVidia Shield K1. Smartfon nazwano prosto — Predator 6, nie miał on bezpośredniej konkurencji. Oferował najbardziej zaawansowany w tamtym czasie procesor Mediateka, czyli dziesięciordzeniowe Helio P20. Miał niezłą specyfikację, która zakładała 4GB pamięci RAM, dużą baterię 4000 mAh i poczwórny układ głośników. Niestety o ile tablet z tej serii był białym krukiem, ale dało się go kupić, o tyle smartfon chyba nigdy nie został wypuszczony na rynek.
Xiaomi Black Shark – lepiej zapamiętajcie to logo, bo będzie ciekawie
Co się zmieniło od tamtego czasu? Smartfony znacząco przyśpieszyły, mają znacznie więcej pamięci RAM i posiadają ekrany o znacznie większej rozdzielczości. Ich baterie nie urosły zbyt wiele, ale dzięki optymalizacji wytrzymują znacznie dłużej niż ich poprzednicy. Świat mobilnych gier, również oferuje znacznie więcej. Twórcy zauważyli, że znużyły nas już kolejne gry z kategorii Field Runnerów, odcinanie kuponów ze starych tytułów i kiepskiej jakości klikacze.
Gry AR, które korzystając z zaawansowanego sprzętu jeszcze bardziej angażują gracza. Niesamowitej jakości tytuły z piękną oprawą dźwiękową i grafiką, które przypominają dzieła sztuki. Gry przeniesione żywcem z konsol jak Grid Autosport. Nawalanki multi z szaloną ilością graczy jak Fortnite, które zarabia milion dolarów dziennie! Wydaje się, że chcemy więcej. Producenci sprzętu to widzą.
Do Razer i Xiaomi dołącza Nubia i Asus
Razer Phone, powszechnieje dzięki dotacjom od pewnego operatora. Xiaomi Black Shark dzięki dobrej cenie, też może zyskać uznanie klientów.
Za kilka godzin premierę będzie miała gamingowa Nubia Red Magic [już miała – przyp. red.] (Nubia submarka ZTE). Nie ma na razie pewności co do specyfikacji poza tym, że urządzenie będzie miało pojedynczy aparat, system chłodzenia, 4 głośniki i pasek LED (miejmy nadzieję, że będzie to coś więcej niż ozdoba), na co wskazuje obudowa. Spodziewam się jednak, że procesorem okaże się Snapdragon 845 w parze z 6/8GB pamięci RAM, bo to już raczej standard w tej klasie. Więcej informacji uzyskacie już za chwilę, pod tym adresem.
Kolejnym producentem, który ma w planach gamingowy smartfon jest Asus. Zapewnienie takie dał Jerry Shen, CEO firmy podczas uroczystego otwarcia setnego sklepu marki na Tajwanie. Asus produkuje całkiem fajne smartfony, ma też własną linię sprzętu dla graczy (Republic Of Gamers, ROG) – co mogłoby się nie udać?
Wydaje mi się, że dobrym posunięciem byłoby dla Sony wypuszczenie następcy Xperii Play. Mogłoby to ożywić ich portfolio, mają też konsole PlayStation, więc mogliby udostępnić wiele ciekawych usług, które łączyłyby świat kanapowców z tym mobilnym. Zacięcie na rynku gier ma też Motorola, jednym z akcesoriów Moto Mods jest dedykowany pad ułatwiający grę na telefonie. Z chęcią zobaczyłbym model Motoroli dla graczy, na pewno zrobiliby taki sprzęt w swoim unikalnym stylu.