Jeśli ktoś mówi Ci, że automatyzacja nie zabierze człowiekowi pracy, możesz włożyć te zapewnienia między bajki. Samsung planuje do 2030 start fabryki półprzewodników, w której nie uświadczy się obecności pracowników. To dopiero początek.
Jeśli Was przestraszyłem, wybaczcie. Nie to było zamiarem popełnienia publikacji. Chcę jednak zwrócić uwagę na to, co jeszcze kilka lat temu wydawało się jedynie ponurą wizją przyszłości. Dziś, postępująca automatyzacja faktycznie może zagrozić pracownikom. Oczywiście pod warunkiem, że roboty będą tańsze, bezpieczniejsze i mniej zawodne.
Południowokoreański gigant rozpoczął pracę nad systemem, który pozwoli zwiększyć wydajność w fabrykach produkujących chipy dla przeróżnych urządzeń. Nie jest to jednak zwykłe usprawnienie, a działanie, które doprowadzi do powstawania fabryk bez miejsc pracy dla ludzi.
W ciągu 6 lat Samsung stworzy pierwszą fabrykę… bez ludzi
W niektórych ośrodkach Amazona ludzie zostali zastąpieni przez maszyny. Dzieje się to również w wielu innych miejscach, jak magazyny czy fabryki. Nie oznacza to oczywiście permanentnego usuwania stanowisk pracy dla ludzi. Inaczej może wyglądać to w przypadku Samsunga.
Koreańczycy, chcąc zmaksymalizować wydajność produkcji, zastosuje zaawansowane systemy, które wykluczą konieczność obecności większości ludzkiego zespołu. Owszem, w dalszym ciągu potrzeba będzie niewielkiego zespołu do konserwacji i zarządzania maszynami, natomiast w ujęciu ogólnym jest to jedynie szczegół. Jednostki montażowe i sprzedażowe Samsunga działają w 74 krajach, a zatrudnienie znalazło tam przeszło ćwierć miliona pracowników. Skala zwolnień może być więc dramatyczna.
Humanoidalny robot Digit nie zastąpi pracowników Amazona. Będzie z nimi współpracował
Jakiś czas temu Elon Musk stwierdził, że sztuczna inteligencja połączona z rozwojem automatyzacji, prędzej czy później doprowadzi do rezygnacji z zatrudniania ludzi. Wiele osób uważało wspomniane przewidywania za przesadzone, ale wobec aktualnej sytuacji, warto przemyśleć, czy sprawa nie dotknie również nas.
Samsung to tylko jeden z wielu gigantów technologicznych i może okazać się, że wkrótce na podobny pomysł wpadną również inni przedstawiciele tegoż segmentu. Jeśli Wasze aktualne zajęcie może zostać zastąpione pracą robotów lub AI, warto rozważyć przebranżowienie lub choćby poszerzenie kompetencji, które uchronią nas przed ryzykiem utraty pracy.