Amazon testuje w swoim magazynach dwunożną konstrukcję firmy Agility Robotics. Humanoidalny robot Digit jest w tanie współpracować z ludźmi, przy czym jego celem nie jest eliminacja biologicznej konkurencji. To oczywiście jedynie teoria.

Roboty w magazynach Amazona wykorzystywane są już od pewnego czasu, natomiast dopiero ostatnio zaczęto testować w nich typowo dwunożne jednostki z uśmiechniętymi oczami, które przypominają posturą człowieka.

//dzisiaj na dailyweb

Nie jest to ani wózek, ani robotyczne ramię, lecz najprawdziwszy humanoidalny robot. Digit, bo tak nazywa się maszyna od Agility Robotics, to kolejny krok Amazona, który obecnie korzysta z 750 tys. robotów współpracujących z ludzkim zespołem.

Humanoidalny robot Digit w fabrykach Amazona – jego praca może kosztować tylko 2 dolary za godzinę

humanoidalny robot
fot. Amazon

Robot przypomina posturą człowieka i może pracować wspólnie z tradycyjnym, biologicznym zespołem. To istotna różnica względem wcześniejszych robotów, które działają w odizolowanym środowisku i mogą powodować pewne problemy. Dobrym przykładem konieczności separowania pewnych maszyn od ludzi będzie niedawny incydent z udziałem człowieka, w którym ucierpiał konserwator. Digit został stworzony z myślą o pracy tam, gdzie działają magazynierzy. Radzi sobie z chwytaniem przedmiotów i ich obsługą. Na start humanoidalny robot ma pomagać w recyklingu toreb.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Aktualne zastosowanie jest jedynie preludium do tego, z czym będzie nam się dane zmierzyć w niedalekiej przyszłości. Pracownicy obawiają się, że roboty zastąpią ich pracę, szczególnie że aktualny koszt elektronicznej alternatywy to jedynie 10-12 dolarów za godzinę, natomiast koszt ten ma niebawem spaść do 2-3 dolarów. Amazon zapewnia, że nie ma na celu zmniejszania liczby personelu i wymiany pracowników na roboty, natomiast nie można wykluczyć takiego scenariusza.

Interesujące jest jednak to, że roboty, w założeniu miały wpłynąć pozytywnie na bezpieczeństwo personelu, z którym kooperują. Sęk w tym, że według danych z 2022 roku, liczba niebezpiecznych incydentów w zakładach wykorzystujących roboty była o kilkanaście proc. wyższa niż w magazynach, w których nie stosowano rzeczonej technologii.

Robot zabił człowieka. Maszyna uznała mężczyznę za jedno z pudełek mających trafić na taśmociąg

Abstrahując od wspomnianych faktów, muszę przyznać, że nawet jako fan nowinek, jestem lekko zaniepokojony tym, w jakim kierunku idzie rynek pracownika fizycznego. Osoby, które realizują się zawodowo na produkcji, faktycznie mogą za jakiś czas okazać się wyższym kosztem niż humanoidalny robot. W mojej opinii powinny powstać w tym zakresie regulacje prawne, które zabezpieczą tę grupę zawodową.