Qualcomm zawalczy z Apple – dosłownie. Firma przygotowuje 12-rdzeniwy chip ARM dla komputerów z Windowsem, który będzie bezpośrednią odpowiedzią na jednostki Apple serii M, którymi gigant z Cupertino wywołał niemałe zamieszanie na rynku.
Kiedy dwa lata wstecz Apple zaprezentowało jednostkę obliczeniową opartą na architekturze ARM, konkurencja zaczęła zgrzytać zębami. Chip M1 był nieprzyzwoicie wydajny, a przy tym energooszczędny. W zasadzie, na wielu płaszczyznach komputery z M1, następnie M1 Pro i M1 Max mogły rywalizować ze znacznie droższym sprzętem bazującym na układach Intela. Architektura ARM ma potencjał, który Apple udało się wykorzystać. Inni próbowali marginalizować jej znaczenie, celując nią głównie w urządzenia mobilne, albo nieszczególnie wydajne komputery. To ma się właśnie zmienić, za co będzie odpowiadał weteran rynku – Qualcomm.
Qualcomm szykuje odpowiedź na procesory Apple serii M – chipy trafią do komputerów stacjonarnych
Przez lata korzystałem z MacBooków z układami Intel, natomiast po debiucie procesora M1 przesiadłem się na nowsze rozwiązanie. Nie narzekałem na to, co oferowali poprzednicy, ale nowy układ wywarł na mnie ogromne wrażenie. Rzecz jasna – pozytywne. Komputer działał bez zająknięcia nawet w przypadku bardziej wymagających zadań przeze mnie realizowanych. Kilka tygodni temu dokonałem kolejnej migracji, tym razem na 16-calowego MacBooka z Soc M1 Pro i tutaj ponownie odczułem potężny progres. Zostawmy jednak na boku „emki” i najważniejszego, czyli tego, co przygotował Qualcomm jako swoistą odpowiedź na technologię Apple.
There seems to be a lot of confusion about the upcoming Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, so here's a clarification: the CPU config is 1+4+3 and not 1+2+2+3, like previously rumoured. pic.twitter.com/vr2Tke41A7
— kamila 🌸🏳️⚧️ (@Za_Raczke) November 6, 2022
Firma – nie pierwszy raz – przygotowuje chip ARM dla PC z Windowsem. Zaufane źródło twierdzi, że tym razem Qualcomm celuje w komputery stacjonarne. Procesor o nazwie kodowej „Hamoa” ma zaoferować 12 rdzeni w układzie 8+4. Duży klaster zawiera 8 rdzeni wydajnościowej, natomiast mniejszy cechują 4 rdzenie energooszczędne. Znajdziemy tu również wbudowane GPU, natomiast grafika nie będzie najpewniej szczególnie wydajna. Mówi się o tym, że Qualcomm wykorzysta rdzenie Nuvia Phoenix, które zostały opracowane przez byłych inżynierów Apple, którzy pracowali przy jednostkach serii M. Według nieoficjalnych informacji całość zaoferuje „obiecującą wydajność”. Stwierdzenie enigmatyczne, ale jednocześnie intrygujące. Chciałbym zobaczyć odpowiedź na chipy Apple serii M w świecie Windowsa, które stworzą solidną konkurencję. Takie działania zawsze są dobre dla konsumenta.
Chcesz dołączyć do DailyWeb? Szukamy redaktorów i handlowca!