Mac Mini z procesorem A12Z z iPada Pro został wysłany do developerów, by ci mogli przeprogramować swoje aplikacje na nowy sprzęt. Oczywiście w internecie szybko pojawiły się bardzo interesujące wyniki benchmarków z maszyny…

W zeszły poniedziałek większość z nas podziwiała znakomitą prezentację WWDC w wykonaniu Apple. W związku z pandemią nie było możliwości przeprowadzenia eventu na żywo, więc stworzono prawie dwugodzinne nagranie. Ostatnim ogłoszeniem były przenosiny komputerów z serii Mac na procesory Apple Silicon, a więc odejście od szerzej stosowanych Intel.

iPhone 12 pozamiata konkurencję. Nagrywanie video w rozdzielczości 4K i 240 Hz?

Apple pręży muskuły, rywale chyba muszą trenować

Zmiana sprzętu oznacza też potrzebę przepisania aplikacji na nowy chip, dlatego Apple stworzył Developer Transition Kit – Mac Mini z A12Z, 16GB RAMu i dyskiem SSD 512GB. Dzięki temu twórcy mogą spokojnie stworzyć nowe wersje programów jeszcze przed oficjalną premierą komputerów, która nastąpi jesienią. Naturalnie niektórzy nie zajęli się tylko pracą, ale szybko odpalili benchmarki, żeby sprawdzić wydajność podstawowego zestawu.

Za pomocą Geekbench developerzy przetestowali kilka maszyn i otrzymali bardzo wysokie wyniki – pracę pojedynczego rdzenia w zakresie 736-844 punkty (średnio 811) oraz całego procesora 2582-2962 (średnio 2871). Trzeba przede wszystkim pamiętać, że mówimy o komputerze działającym na oprogramowaniu Rosetta, a więc emulatorze pozwalającym otwierać aplikacje niedostosowane jeszcze do nowych procesorów.

https://twitter.com/stroughtonsmith/status/1277628592458006528

Co oznaczają te wyniki? Że – jak zauważył jeden z developerów Steve Troughton-Smith – dwuletni A12Z z iPada Pro na emulatorze przebija wydajnością działający na odpowiednim systemie komputer Microsoft Surface Pro X, również wyposażony we własny procesor ARM. SQ1 jest gorszy pod względem działania na jednym rdzeniu i podobny na wszystkich. Auć!

https://twitter.com/ianbetteridge/status/1277616209173843969

Niebawem poklepiesz iPhone’a po pleckach za to, że jest taki fajny, a on… odpowie

Macrumors słusznie potwierdza jeszcze jedną rzecz… mówimy tu ciągle o starszym procesorze A12Z (czyli A12X z dodatkowym rdzeniem w karcie graficznej), a większość komputerów będzie pracować na A14, który zadebiutuje w iPhone’ach 12. Wydajność chipów stworzonych w technologii 5nm będzie jeszcze większa, nie mówiąc już o tym, że w Macbookach Pro czy tym bardziej iMacach i Mac Pro chłodzenie i odpowiednie środowisko dadzą Apple Silicon jeszcze więcej mocy… Qualcomm i Intel chyba mają do odrobienia sporą pracę domową.