Zaskakujące dane prosto z platformy LinkedIn wskazują na to, że ponad 90% kandydatów aktywnie poszukujących pracy, preferuje oferty z podanymi widełkami płacowymi.
Pokolenie cyfrowych nomadów na rynku pracy nie ma obecnie zbyt łatwo. Wyśrubowane wymagania na start, ogromna konkurencja, brak poszanowania dla studiów wyższych i praca poniżej swoich kwalifikacji. To, co wygląda na obiecującą zmianę, to zdecydowanie aplikowanie wybiórczo tylko na oferty, które uwzględniają widełki płacowe na podanym stanowisku.
Oferty pracy na Linkedinie wolimy z widełkami
Według danych udostępnionych przez platformę Linkedin ponad 91% kandydatów poszukujących pracy wybiera oferty z widełkami płacowymi. Nie dziwi to wcale, zwłaszcza po ostatnich seriach głośnych kampanii promujących jawne podawanie wynagrodzenia w ofertach pracy (np. No Fluff Jobs).
Transparentność na pierwszym miejscu. Promowanie ofert pracy z jawnymi widełkami płacowymi to pozytywny trend i mam nadzieję, że już niedługo stanie się rekrutacyjnym standardem. Ujawnianie przewidzianego wynagrodzenia na początkowym etapie, może wpłynąć korzystanie na równość płac na podobnym stanowisku, a także ułatwi cały proces, w którym kandydat oceni, czy gra warta jest świeczki. Tym samym ułatwi rekruterowi pracy i zaoszczędzi sobie potencjalnych rozczarowań.
Zrozumienie od pierwszego wejrzenia to klucz
82% kandydatów ma o wiele lepsze zdanie na temat firm, które umieszczają widełki w ofercie pracy. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza na LinkedIn, które wypełnione jest poradami i dobrymi praktykami z zakresu employer brandingu czy marki własnej w rekrutacji. Ponadto podawanie wynagrodzenia na pierwszym etapie może usprawnić cały proces rekrutacyjny i zaoszczędzić sporo rozczarowań na późniejszych etapach rozmowy.
Skrupulatniejsze przeglądanie ofert pracy i zwracanie uwagi na widełki płacowe to zdecydowanie powiew świeżości na rynku pracy. Zwłaszcza wśród młodego pokolenia, które wchodzi na rynek pracy, zaczyna wykluwać się świadomość, że za solidną pracę na każdym stanowisku, należy się odpowiednie wynagrodzenie. Nie mówiąc już o tym, że zdecydowana większość początkujących na rynku pracy, marzy o przebranżowieniu na IT. I w tym duchu wytrwajmy nie tylko na LinkedIn.
Czy AI zabierze mi pracę? Tak, ale mam czas na dopasowanie się do nowej rzeczywistości