Wikipedii chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Doskonałe narzędzie, które absolutnie wpisuje się w grupę serwisów, tzw. tworzących internet. Doskonałe źródło wszelkiej maści informacji, tworzonych przez ludzi – dla ludzi. Mnie osobiście nigdy nie przestanie zadziwiać, to w jaki sposób grupa ludzi, którzy stoją za tą internetową encyklopedią, jest w stanie zapanować nad wszystkimi treściami, ich wiarygodnością i odpierać wszystkie ataki trolli internetowych. Zdecydowany fenomen, mimo że nigdy nie będzie mogła ona posłużyć jako źródło naukowe, ale kto by się tam przejmował takimi drobiazgami?
Jedną z cech charakterystycznych Wikipedii, to jej popularne niebieskie linki. W zasadzie patrząc na sam wygląd encyklopedii, to oczywiście miała ona w historii swojego żywota kilka liftingów, niemniej żaden z nich nie zmienił jej charakteru. Wszystko w ramach delikatnej ewolucji wyglądu, bez przewrotowych działań, efekt jest taki że raz na jakiś czas otrzymuje ona swoje delikatnie odświeżenie. Co gdyby zmienić jej wygląd gruntownie, tak by wpisywała się w aktualne trendy? Roboty byłoby z pewnością wiele i nie byłaby ona łatwa, ze względu na charakter strony, na pewno jednak udałoby się znaleźć sensowny kompromis. Wikipedia to głównie treść, zdaje się że to właśnie na tej płaszczyźnie można by znaleźć swoje pole do popisu.
Kolejną cechą z której słynie Wikipedia, to minimalizm, ale czy oby na pewno osiąga on swoje ekstremum? Co gdyby jeszcze bardziej zminimalizować wygląd tej internetowej encyklopedii, dodać jej trochę charakteru – odpowiednim fontem? Okazuje się, że na tą okazję mam nawet gotowy, działający przykład takich zmian. Pewien deweloper postanowił to sprawdzić i przygotował serwis, który prezentuje jakby wyglądała Wikipedia z odświeżonym, minimalistycznym szablonem. Efekt jego pracy są naprawdę imponujące. Strona główna ograniczona tylko do wielkiej, czytelnej wyszukiwarki – brak innych niepotrzebnych elementów. Tylko Ty, wyszukiwarka i docelowo wybrane hasło ;-)
Na podstronie, piękny czytelny font (niestety nie obsługujący polskich znaków) – aż chce się czytać. Nic ponad to co niezbędne, żadnych sidebarów czy rozbudowanych nagłówków. Jest też to czego brakuje Wikipedii – pełna responsywność, która żadnej rozdzielczości ekranu się nie boi. Generalnie efekt świetny, choć nie pozbawiony wad. To co się rzuca od razu w oczy, brakuje cechy charakterystycznej internetowej encyklopedii – loga ;-) Rzecz kosmetyczna, niemniej jej tu brakuje. Prócz tego wiernie skopiowano sposób uruchamiania zdjęć, ze wszystkimi metadanymi, tutaj aż się prosiło o autorskie zastosowanie – zamiast wiernego kopiowania.
Mimo wszystko, to właśnie tak mogłaby wyglądać Wiki. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że te wszystkie istotne elementy menu gdzieś trzeba upchać, wierzę jednak że przy kolejnej aktualizacji szablonu tego popularnego serwisu, twórców choć trochę poniesie wyobraźnia, bo czemu nie? ;-)