NASA opublikowała właśnie kolejne nagranie przesłane przez marsjańskiego łazika.

Nic tak ostatnio nie wzbudza zainteresowania podbojem kosmosu, jak właśnie misja łazika Perseverance. Od kilku tygodni eksploruje on powierzchnię Czerwonej Planety, a co jakiś czas przesyła na Ziemię nagrania ze swoich „przygód”.

Trwające niespełna półtorej minuty nagranie zawiera dźwięki jeżdżącego po Marsie łazika. Jak słychać w materiale niepozorny łazik potrafi narobić hałasu.

Perseverance na Marsie – nagranie

Misja łazika trwa w najlepsze, pojazd zbiera próbki marsjańskiej gleby, które następnie zostaną poddane wnikliwym badaniom. Celem misji jest szukanie śladów życia, a także sprawdzenie warunków do zasiedlenia Marsa przez ludzi.

Łazik napędzany jest specjalnym paliwem opartym na plutonie. Według inżynierów zasilania może starczyć nawet na kilkanaście lat. Raczej nie będzie potrzebny aż tak długi okres, gdyż wszyscy z niecierpliwością wyczekujemy załogowej misji na Marsa, która powinna odbyć się w ciągu najbliższych 4-5 lat. Wszystko zależy od testów i… pieniędzy. Pierwszy w wyścigu jest oczywiście SpaceX i ich marsjańska misja z celem założenia kolonii na Czerwonej Planecie.

Perseverance posiada po raz pierwszy w historii drona, który określany jest również małym helikopterem. Będzie on badał i filmował powierzchnię Marsa z pewnej wysokości, co pozwoli na lepsze zorientowanie w przestrzeni. Warto zaznaczyć, że siłą rzeczy na Marsa nie docierają satelity GPS, dlatego łazik korzystał z nawigacji… fotograficznej. Na bazie zapisanych zdjęć musiał odnaleźć się w terenie, by móc bezpiecznie wylądować.

Lądowanie łazika Perseverance na Marsie

Tak wyglądało krok po kroku lądowanie łazika na powierzchni Marsa:

  • 21:38 – oddzielenie się części helikoptera NASA jeszcze w przestrzeni kosmicznej
  • 21:48 – wejście do marsjańskiej atmosfery z prędkością 19500 km na godzinę
  • 21:49 – moment, w którym dojdzie do najwyższego nagrzania statku do temperatury około 1300 stopni Celsjusza
  • 21:52 – rozłożenie spadochronu i oddzielenie osłony
  • 21:54 – oddzielenie tylnej części osłony
  • 21:55 – lądowanie na powierzchni Marsa