Zgodnie z zapowiedziami misja Crew-3 wczoraj wystartowała w kierunku ISS.

Misja transportowa Crew-3 pierwotnie miała wystartować 31 października. Doszło jednak do poślizgu (z przyczyn zdrowotnych opóźnił się powrót astronautów z ISS) i start przełożono na środowy wieczór czasu na Florydzie (godzina 3:00 w Polsce). Wszystko poszło zgodnie z planem i już dzisiaj w nocy astronauci powinni dotrzeć na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Standardowo, jak to bywa w ostatnich latach za misję odpowiedzialna była prywatna firma Elona Muska, SpaceX. Współpraca pomiędzy NASA i SpaceX układa się bardzo dobrze, co przełoży się na przygotowanie przez inżynierów Muska specjalnego lądownika księżycowego, który pozwoli postawić ludziom ponownie stopy na Księżycu.

Crew-3 skutecznie wystartował na ISS

Start odbył się z Centrum Kosmicznego Kennedy’ego na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. Kapsułę Crew Dragon zabrała rakieta Falcon 9 od SpaceX. Po wyniesieniu na orbitę okołoziemską, kapsuła została odłączona, a rakieta pomyślnie wróciła na Ziemię, gdzie wylądowała na specjalnej platformie na Atlantyku.

Teraz kapsuła Crew Dragon będą na orbicie około 24 godzin, po czym zadokują do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Cały start można było śledzić na kanałach zarówno SpaceX, jak i NASA na platformie YouTube. Nagranie możecie zobaczyć poniżej:

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Tym razem na pokładzie Crew Dragon znalazła się czwórka astronautów. Trzech z nich to członkowie NASA, a jeden to członek Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

  1. Raja Chari (NASA)
  2. Tom Marshburn (NASA)
  3. Kayla Barron (NASA)
  4. Matthias Maurer (ESA)

Z całej czwórki tylko jeden astronauta był już w kosmosie. Jest to Marsburn, dla którego będzie to trzecia misja na ISS. Jako jedyny natomiast odbył każdy z tych lotów na pokładzie innego statku, co tylko pokazuje, jak szybko rozwijana jest technologia kosmiczna i jak szybko powstają kolejne podmioty, także prywatne.

Wszyscy z nich będą przebywać na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej około pół roku. Każdy z nich odbędzie po kilka spacerów kosmicznych, a celem ich misji są badania w mikrograwitacji, a także prace inżynierskie przy zasilaniu ISS. Podczas ich warty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbędą się dwie „wycieczki” na ISS. Jedną z nich jest statek Sojuz z dwójką Japończyków na pokładzie, a także Ax-1 Axiom, która będzie jednocześnie pierwszą prywatną misją załogową w 2022 roku.

Jeszcze dzisiaj na YouTube będzie prowadzona transmisja ukazująca dokowanie kapsuły Crew Dragon na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.