Jeśli zastanawiacie się, jak wygląda życie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej to na pewno śledzicie wpisy i zdjęcia w miediach społecznościowych, które zamieszczają astronauci, aktualnie przebywający w kosmosie. Zazwyczaj się to pojedyncze nagrania czy też fotki.

Teraz jednak pojawiło się nagranie z wirtualnym spacerem po pomieszczeniach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, co pozwala na jeszcze lepsze „poczucie” przestrzeni, w jakiej przyszło przebywać astronautom NASA, a także ich europejskim partnerom.

Wirtualny spacer po ISS w jakości 4K

Autorem nagrania jest francuski astronauta Thomas Pesquet. Przebywa on aktualnie od kwietnia tego roku na pokładzie ISS. Nie jest to jego pierwszy pobyt w przestrzeni kosmicznej, bo debiutował już w 2016 roku, a wtedy spędził tam ponad pół roku. Teraz postanowił śrubować swój rekord, a jednocześnie edukować nas pokazując inspirujące nagrania z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. A te, robią wrażenie.

Misja Francuza kończy się właśnie dzisiaj, a wraz z nim na Ziemię wróci również trzech innych astronautów. Na nagraniu możemy zobaczyć większość pomieszczeń Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, której długość wynosi ponad 100 metrów. Thomas Pesquet pokazuje nie tylko życie codzienne, ale także łazienki i siłownie, które znajdują się na ISS.

Powrót z ISS bez… toalety

Dzisiejszy start kapsuły od SpaceX planowany jest na godzinę 20:05 czasu polskiego. W kapsuje jednak od pewnego czasu nie działa toaleta, dlatego astronauci wyposażeni będą w pieluchy, aby w miarę komfortowo wrócić na Ziemię. Dzisiejszy powrót to już drugie podejście, bo tydzień temu start przesunięto z powodu problemów zdrowotnych jednego z astronautów.

Powrót czwórki astronautów (Pesquet, Megan McArthur, Shane Kimbrough i Akihiko Hoshide) oznacza, że na ISS zrobi się więcej przestrzeni. Na pokładzie Stacji pozostanie jedynie trójka astronautów. Będą to: Amerykanin Mark Vande Hei, a także dwóch Rosjan, Oleg Nowicki i Piotr Dubrow. Tym samym Mark Vande Hei przejmie dowodzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od Japończyka Akihiko Hoshide, który dowodził całym kompleksem ISS od 27 kwietnia 2021 roku.

Transmisję z dzisiejszego powrotu czwórki astronautów będzie można oglądać na kanale NASA na YouTube. Przed startem prowadzący studio zaprezentują masę ciekawostek a także przekażą informacje, jak cała misja będzie wyglądać. Zachęcam do śledzenia kanałów NASA i SpaceX, bo to niezwykłe źródło wiedzy na temat kosmicznych misji.