Większość kreatorów stron www dostępnych obecnie na rynku to narzędzia zagraniczne. Wśród nich wyjątkiem jest pochodzący spod polskiej igły kreator stron internetowych WebWave. Nie jest on jednak kolejną nieudolną próbą skopiowania WIX’a, ale tworzy zupełnie nową klasę narzędzi przeznaczonych dla bardziej wymagających użytkowników.

WebWave tak jak inne kreatory działa na zasadzie „przeciągnij i upuść”, oraz umożliwia stworzenie strony internetowej bez konieczności ręcznego pisania kodu. Co więc jest w nim takiego wyjątkowego, co sprawia, że warto mu się bliżej przyjrzeć?

Podstawowy powód jest taki, że należy on do zupełnie nowej klasy kreatorów, która z WIX, Weebly czy Squarespace ma tyle wspólnego co Photoshop z Paintem. Produkt ten przeznaczony jest dla użytkowników, którzy chcą tworzyć niepowtarzalne strony internetowe, dla użytkowników, którzy zamiast na szybko stworzyć byle jaką stronkę z szablonu wolą zbudować od zera stronę o dokładnie takiej szacie graficznej, jaką sobie wymyślili, w końcu dla użytkowników, którzy każdy element strony chcą ustawić z dokładnością do 1 px i dopasować do swoich potrzeb w najdrobniejszych szczegółach.

1

Dotychczas więc, jeśli mieliśmy w głowie pomysł na stronę, mogliśmy go wdrożyć na jeden z dwóch sposobów. Po pierwsze – skorzystać z kreatora. Kończyło się to jednak tym, że nasz pomysł musieliśmy nagiąć tak, by pasował do dostępnych szablonów i ograniczyć zgodnie z możliwościami wykorzystywanego narzędzia. Drugą opcją było stworzenie projektu graficznego w Photoshop’ie i wdrożenie go w WordPress’ie, pisząc kod ręcznie. Zajmowało to jednak bardzo dużo czasu i wymagało umiejętności kodowania. Z WebWave mamy teraz jeszcze trzecią możliwość – możemy bez kodowania stworzyć dokładnie taką stronę, jaką chcemy.

Umiesz kodować? Tym lepiej!

" rel="attachment wp-att-235303

W WebWave główny nacisk został położony na pozostawienie twórcy strony jak największej swobody tworzenia. Każdy element można dowolnie konfigurować i za pomocą interfejsu zmienić czy zmodyfikować prawie wszystkie jego właściwości. Jeżeli jednak okaże się, że kreator nie udostępnia takich funkcji jakich potrzebujesz – zawsze możesz dopisać swój własny kod HTML, CSS a nawet JS. Dzięki temu, jeśli brakuje Ci jakiejś funkcjonalności, albo wtyczki, możesz ją zawsze dodać. Nie trafisz więc nigdy na sytuację, gdy możliwości kreatora zaczną Cię ograniczać. WebWave jest zatem narzędziem zarówno dla tych, którzy kodować nie potrafią, jak i dla tych, dla których html czy css to naturalne środowisko, ale szkoda im cennego czasu na pisanie kodu ręcznie. Kreator ten to wymarzona rzecz dla profesjonalistów, którzy wolą wszystkie standardowe, lecz czasochłonne operacje zautomatyzować, a swój własny kod dopisać jedynie w tych miejscach, gdzie wymagania projektu są bardzo niestandardowe.

Możliwości dla zawodowców

" rel="attachment wp-att-235292

Unikalną cechą WebWave jest też to, że kreator ten tworzy strony internetowe, w które od razu wbudowany jest panel CMS. Możemy więc bez żadnego dodatkowego nakładu pracy dodać konta redaktorów strony, którzy nie będą mogli ingerować w jej wygląd, ale bezproblemowo dodadzą nowy artykuł czy zmienią zdjęcia w galerii. Nie jest to jedyna funkcja zaprojektowana z myślą o agencjach interaktywnych i freelancerach, którzy tworzą strony zawodowo dla swoich klientów. Mogą oni również publikować strony pod własną subdomeną czy włączyć opcję white label, która umożliwia wykorzystanie kreatora pod swoim własnym brandem. WebWave nadaje się więc nie tylko dla osób chcących stworzyć swoją własną niepowtarzalną stronę, ale również dla profesjonalistów tworzących strony www zawodowo.

Made in Poland

WebWave to produkt w 100% polski. Prace nad nim rozpoczęto w 2011 roku, a wersja beta została uruchomiona w listopadzie 2013 roku. Co ważne oprogramowanie to jest cały czas rozwijane i kilka razy w miesiącu wychodzą nowe aktualizacje i poprawki.

Obecnie z WebWave aktywnie korzysta kilkanaście tysięcy użytkowników a liczba ta dynamicznie rośnie. Już kilkadziesiąt agencji interaktywnych używa tego kreatora w swojej codziennej pracy, przy tworzeniu stron internetowych na zlecenie. Fakt, że profesjonaliści przesiedli się na WebWave z tradycyjnych narzędzi jest naprawdę wiele mówiący.

W przypadku tego narzędzia ze spokojem i wielką dumą można więc powiedzieć, że Polacy nie gęsi i swoje pomysły na kreatory również mają. I to nie byle jakie bo… bardzo innowacyjne i bardzo przydatne.