WordPress.com zaoferował właśnie zupełną nowość – plan 100-letni. Przyjdzie nam jednak za to sporo zapłacić.

WordPress.com, to w przeciwieństwie do WordPress.org, oferującego napisany w języku PHP system zarządzania treścią zaprojektowany pierwotnie do obsługi blogów, to platforma blogowa, która poza własnym narzędziem do blogowania czy stawiania stron i sklepów, posiada własny hosting i obsługę domen.

//dzisiaj na dailyweb

WordPress.com do tej pory proponował plan bezpłatny oraz pięć planów premium. Najtańszy z nich, nazwany Personal, oferuje 6 GB przestrzeni dyskowej, usunięcie reklam i domenę za darmo na pierwszy rok. Zapłacimy za to 168 złotych przy płatności rocznej. Moim zdaniem to całkiem rozsądna propozycja, dla osób, które chcą rozpocząć prowadzenie bloga i nie planują rozszerzać działalności. Najdroższy plan Enterprise zaczyna się od 25 tysięcy dolarów i kierowany jest do klientów korporacyjnych.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

WordPress.com i jego plan 100-letni

Do proponowanych planów WordPress.com zaoferował właśnie zupełną nowość. Jest nią plan 100-letni. WordPress.com jako pierwszy na rynku oferować ma ochronę naszej domeny aż na sto lat. Ponadto w ramach planu obiecuje ochronę Waszych treści dzięki utrzymywaniu wielu kopii zapasowych treści w geograficznie rozproszonych centrach danych oraz automatyczne przesyłanie witryny do Internet Archive, jeśli jest publiczna. Z racji długowieczności oferty support WordPressa wypracować miał nowe rozwiązania w kontekście własności domeny i jej przekazywania.

Niezależnie od tego, czy jest to podarowanie noworodkowi specjalnej domeny i dożywotniego domu w sieci, czy też coś, co umieścisz w testamencie, aby upewnić się, że Twoja witryna i historia będą dostępne dla przyszłych pokoleń, mam nadzieję, że ten plan skłoni ludzi i inne firmy do myślenia o budowaniu w perspektywie długoterminowej.

Matt Mullenwe – CEO WordPress.com i współzałożyciel WordPress

WordPress.com opowiada piękne słowa o przekazywaniu dziedzictwa i tworzeniu historii. Plan stuletni to w moich oczach jednak spory skok na kasę. Za stuletnią ochronę domeny i naszych treści przyjdzie nam słono zapłacić. Usługę tę bowiem wyceniono aż na 38 tysięcy dolarów. Za 157 000 złotych możemy w serwisie wykupić pakiet premium oraz domenę na ponad 300 lat, więc przy prostym przeliczaniu nie jest to zbyt dobra oferta, zwłaszcza, że nie wiemy, jaki pakiet oferowany jest w ramach opłaty.

5nyl3i

Plan stuletni WordPress.com jest zdecydowanie zbyt drogi. Widzę jednak niszę dla tego typu zachowywania cyfrowego dziedzictwa i przypuszczam, że kolejne firmy pójdą wkrótce tą drogą. Sam bym sobie kupił dożywotnie domeny, gdyby ich cena była realniejsza. A Wy co myślicie o tego typu ofertach?