OMNIVISION OVM6948 to coś, co wygląda jak pchła lub muszka, która latem często pcha się nam do oczu. Ma absurdalnie małą rozdzielczość i wydawać by się mogło, że to sztuka dla sztuki, by można było pochwalić się zdobytym za nią rekordem Guinnessa. Co gdybym, Ci powiedział, że ta kamera ma ratować ludzkie życie?

OMNIVISION to firma, która specjalizuje się w technikach obrazowania. To pojemne pojęcie, w którym zmieścimy zarówno czujniki IR, kamery telemetryczne czy te zwykłe, jak te w smartfonach. Od jakiegoś czasu OMNIVISION pokazuje coraz mniejsze kamery. Ta ostatnia wygląda jak mała pchła i ma śmieszną rozdzielczość.

Ogrywa jednak ogromne znaczenie, tak gdzie liczy się rozmiar. Ratuje, życie na operacyjnym stole. To dzięki niej lekarze lepiej widzą, co dzieje się z pacjentem.

OMNIVISION OVM6948 z rekordem Guinnessa

Zacznijmy od tego czym jest OMNIVISION OVM6948. To kamera w postaci kostki ze zintegrowaną optyką, matrycą i procesorem. Dzięki takiemu rozwiązaniu produkcja jest łatwiejsza, szybsza a rozmiar aparatu czy kamery znacznie mniejszy. Takie rozwiązania doskonale znacie! W większej skali znajduje się ono w waszym telefonie. Nie tylko w postaci głównego aparatu, ale również czasami również innych modułów. Co więcej, taka kamera znajduje zastosowanie w wielu innych urządzeniach przemysłowych oraz IoT.

OMNIVISION
Przetwornik na czeku palca. Fot. OMNIVISION

To, o którym opowiadamy, dzisiaj jest jednak rekordowo małe. Zdobyło nawet oficjalny rekord Guinnessa, jako najmniejszy przetwornik obrazu na świcie. OMNIVISION OVM6948 ma wymiary ,575 mm x 0,575 mm x 0,232 mm. Transportuje się go na płytce montażowej o wymiarach 0,65 mm x 0,65 mm. Ma matrycę BSI z rozdzielczością 200 × 200 pikseli, która może dostarczać materiał w 30 klatkach na sekundę oraz obiektyw o polu widzenia 120 stopni ze zdolnością ostrzenia od 3 do 30 mm.

vivo X100 Pro to smartfon, który sporo namiesza w kategorii: foto. Kolejny przeciek to potężna technologia

Ten kompletny moduł można zintegrować z jednorazowym przewodem prowadzącym, cewnikiem lub endoskopem o średnicy nawet 1,0 mm. To już wyjaśnia jego rozmiary. Zastosowanie takiego sprzętu w endoskopii pozwala na przechwytywane obrazu z najwęższych naczyń krwionośnych organizmu w zabiegach neurologicznych, okulistycznych, laryngologicznych, sercowych, kręgosłupowych, urologicznych, ginekologicznych i artroskopowych.

OMNIVISION
Przetwornik w porównaniu z ziarenkiem pieprzu. Fot. OMNIVISION

Co więcej, dużą uwagę kieruje się tu nie tylko na rozmiar, ale i ogólną cenę. Taki przetwornik może być też stosowany w sprzęcie jednorazowym. Nie trzeba się tu więc martwić o sterylizowanie sprzętu, testowania go czy naprawami. Co więcej, cały układ cechuje się również bardzo niskim poborem mocy na poziomie 25 mW. Ma to ogromne znaczenie dla komfortu pacjenta, który nie będzie czuć nagrzewającego się przewodu prowadzącego i kamery.