Łazik wieczorem osiądzie na czerwonej planecie.

Już w ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że dzisiaj odbędzie się podejście do lądowania specjalnego łazika marsjańskiego. Perseverance powinien wylądować na Marsie tuż przed godziną 22 czasu polskiego dzisiaj, w czwartek.

NASA szykuje transmisję na żywo z całego wydarzenia. Widowisko będzie z całą pewnością spektakularne, bo samo lądowanie to najtrudniejszy etap tej misji. Kilka dni temu Agencja opublikowała wizualizację, gdzie pokazane jest, jak lądowanie będzie wyglądać.

Pod koniec lipca ubiegłego roku NASA rozpoczęła jedną z ważniejszych misji kosmicznych ostatnich lat, jeśli nie tego wieku. Ponad pół roku temu określana była misją najtrudniejszą od czasów lądowania na Księżycu.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Newralgicznym momentem będzie zejście z prędkości ponad 19 tysięcy kilometrów na godzinę… Wtedy wypuszczony zostanie specjalny spadochron, który spowolni sondę i pozwoli jej na podejście do lądowania. Misja zaplanowana jest co do sekundy i wszystko musi się udać. Jeśli nie – projekt przepadnie, a lata pracy pójdą na marne.

25449 08 PoweredDescent 1200

Na początek Perseverance rozpocznie badanie okolicy swojego miejsca lądowania, czyli pozostałości po jeziorze, dopiero później „ruszy w teren”. Łazik wyposażony jest po raz pierwszy w drona, który będzie badał planetę z nieco wyższej perspektywy. Cały zestaw ma zebrać jak najwięcej informacji na temat podłoża, a także zbadać minerały i skały znajdujące się na Marsie.

7 minut terroru

Inżynierowie NASA wymyślili nawet specjalny termin, który określa cały proces lądowania. Będzie to dla nich, a także dla śledzących całą misję najtrudniejsze 7 minut ostatnich lat, jeśli nie całej kariery. W tym czasie łazik musi bezpiecznie wejść w strefę lądowania i usiąść na powierzchni Czerwonej Planety. Czas krótki, szczególnie biorąc pod uwagę okres, jaki minął od startu i osiąganą prędkość. Co to jest 7 minut w skali 7 miesięcy?

Plan lądowania łazika Perseverance na Marsie

  • 21:38 – oddzielenie się części helikoptera NASA jeszcze w przestrzeni kosmicznej
  • 21:48 – wejście do marsjańskiej atmosfery z prędkością 19500 km na godzinę
  • 21:49 – moment, w którym dojdzie do najwyższego nagrzania statku do temperatury około 1300 stopni Celsjusza
  • 21:52 – rozłożenie spadochronu i oddzielenie osłony
  • 21:54 – oddzielenie tylnej części osłony
  • 21:55 – lądowanie na powierzchni Marsa

Transmisja oczywiście w Internecie i na kanale NASA TV.