Widzieliśmy jak fatalny wymiar, przybrała wojna na linii USA -Chiny. To, co działo się z Chińskimi firmami, które utraciły możliwość handlowania a Ameryką, wyglądało jak straszny sen. Wszystko wskazuje, że administracja Donalda Trumpa wreszcie się obudziła. Microsoft i kilka innych firm, uzyskały pozwolenie na handel z Chinami.

Straty odnoszono po obu stronach. Bezpieczeństwo narodowe rządu USA, które widać opierało się na sprzedaży telefonów z Androidem i laptopach z Windowsem, nie jest już tak ważne, jak negatywne skutki ciągnącej się batalii ekonomicznej. Ranni zostały nie tylko obie strony, dostało się też cywilom w innych krajach.

Jest zgoda na Windowsa, czy będzie na Androida?

Na początku tego tygodnia Amerykański Departament Handlu przedłużył tymczasową zgodę na handel i operacje Huawei prowadzone z amerykańskimi firmami, oczywiście z klauzulą, że te „nie mogą naruszać bezpieczeństwa narodowego USA”. Oczywiście o podobnych zapewnieniach słyszeliśmy już w lipcu, gdy wspomniany urząd, zapewnił, że ma zamiar wydawać pojedyncze licencje dla najważniejszych firm. Teraz wiemy coś więcej. Właśnie zaczęto egzekwować te zapewnienia.

Departament Handlu zatwierdził wniosek Microsoftu o licencję handlową na kontynuowanie współpracy biznesowej z Huawei. Rzecznik prasowy Microsoftu potwierdził w komunikacie przesłanym do agencji Reuters, że firma dalej będzie wstanie eksportować oprogramowanie na rynek masowy, za pośrednictwem Huawei. Nie ma wątpliwości, chodzi tu o system operacyjny Windows i jego licencjonowanie.

To dobre wiadomości dla Huawei, który zmuszony był do oferowania swoich laptopów z systemem Linux. To nie koniec Huawei uzyskał również pozwolenie na wznowienie pewnych ograniczonych działań w sektorze produktów i usług sieciowych oraz usług mobilnych i bezpieczeństwa cybernetycznego. To ważne dla Huawei, który prowadzi też wojnę o rynek budowy sieci 5G wielu krajów.

Do departamentu handlu w USA trafiło już ponad 300 podobnych wniosków. Około połowa z nich została rozpatrzona na korzyść wnioskujących. Podobny wniosek złożył też Alphabet, powołany przez Google. Niestety jego wniosek, o udzielenie Huawei licencji na korzystanie z usług Google i kontaktu handlowe dalej pozostał nierozpatrzony. Sprawa Microsoftu daje jednak cień szansy na powodzenie sprawy i powrót do normalnego stanu rzeczy.

Źródło: Reuters.