Huawei MateBook to nowe laptopy z systemem operacyjnym Deepin Linux

Huawei MateBook to nowe laptopy z systemem operacyjnym Deepin Linux

Opublikowano 17.09.2019 19:30 -


W związku z narastającym konfliktem na linii Stanów Zjednoczonych i Chin, Huawei jest zmuszony do pracy nad alternatywnymi systemami oraz aplikacjami, które zastąpią te wykorzystywane do tej pory. Pojawiły się już pierwsze informacje dotyczące HarmonyOS – nowego systemu na urządzenia mobilne i nie tylko, który jest autorskim tworem chińskiego producenta. To dopiero jednak początek rozwoju marki, bowiem już niedługo na rynek ma wkroczyć kolejny produkt.

Huawei MateBook, bo o nim mowa, od zawsze opierał się na systemie operacyjnym Windows. Można więc było przewidzieć, że kolejna seria laptopów pojawi się dopiero wtedy, gdy producent znajdzie jakiś system zastępczy, unikając pomocy Microsoft. I tak się właśnie stało! Na chińskim rynku zadebiutował Huawei MateBook z dystrybucją Linux Deepin, co na pewno ucieszy wszystkich zwolenników tego systemu.

Dostępne modele Huawei MateBook

Nowe laptopy od Huawei miały już swoją premierę w Chinach i na razie tylko tam będzie można je zakupić. Aktualnie w nowy system mają zostać wyposażone aż 3 modele: MateBook 13, MateBook X Pro oraz MateBook 14. Zostały one zaprezentowane już w oficjalnym sklepie producenta w Chinach. Co ciekawe są nawet o kilkadziesiąt dolarów tańsze niż poprzednicy z Windowsem. Oczywiście za zmianą systemu idą także szczegóły związane z designem. Z klawiatury zniknął przycisk z logo dawnego systemu, który zastąpiono bardziej uniwersalnym przyciskiem „start”.

huawei matebook

Kilka informacji o Linux Deepin

Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele odmian Linuxa, także nie musicie się martwić, jeśli wcześniej nie słyszeliście tej nazwy. Deepin bazuje na wersji Debian oraz ma swoją dystrybucję w Chinach. Do tej pory nigdy nie pojawił się w wersji europejskiej, dlatego nie jest on popularny w naszych regionach. Wszystko jednak może się zmienić za sprawą MateBook’ów od Huawei, które właśnie z takim systemem wchodzą na rynek. Przekonajcie się sami, jak wygląda najnowszy system, wykorzystywany przez chińczyków.

Jak widać, system ten wygląda naprawdę niesamowicie i ma wiele ciekawych funkcji, które nie pojawiają się w Windowsie. Intuicyjną obsługę, jaka idzie za wykorzystaniem Linuxa, na pewno docenią wszystkie osoby bliżej powiązane z branżą IT. Muszę przyznać, że wybór konkretnej dystrybucji Linuxa może okazać się strzałem w dziesiątkę. Może przekonać to wielu fanów tego systemu do zakupu najnowszych MateBook’ów.

Wieści z Rozładowani.pl