Microsoft wziął się za optymalizacje swoich Teamsów, w efekcie czego, narzędzie to zużywa 50% energii mniej podczas gdy Ty, rozmawiasz z ludźmi online. Drobiazg? Okazuje się, że wcale nie.
Jestem jednym z tych, którzy śmiało mogą określić się jako MS Teams power users. Korzystam z tego narzędzia właściwie codziennie tyle, ile moja praca etatowa na mnie wymaga. To całkiem sprawne narzędzie, które upraszcza kilka tematów związanych z szeroko rozumianą komunikacją. Szczerze jednak mówiąc, gdybym miał wybierać osobiście, to pewnie skończyłbym u boku Slacka. Microsoft jednak ma tę przewagę nad Slackiem, że idealnie integruje się ze wszystkimi swoimi usługami dla biznesu i dedykowanymi narzędziami z pakietu Office. Tego Slack oczywiście nie przebije, a szkoda.
Microsoft Teams zużyje 50% mniej zasobów
Nie jest tajemnicą, że popularne calle na kilka czy też kilkanaście osób, z włączonymi kamerkami, to spore obciążenie dla sprzętu. Okazuje się jednak, że Microsoft postanowił zadziałać w kontekście optymalizacji swojej aplikacji. Robert Aichner – Principal Group Program Manager w Microsofcie, w swoim komunikacie poinformował, że MS Teams aktualnie będzie potrzebował o połowę zasobów mniej i to przy założeniu najbardziej obciążającego scenariusza, czyli spotkanie na kilkanaście osób, gdzie wszyscy mają włączone kamery.
Podczas procesu przechwytywania video, skupiliśmy się na optymalizacji pracy kamery, aby zmniejszyć wykorzystanie procesora, ulepszając konfigurację, zmniejszając złożoność kodu do automatycznej ekspozycji, balansu bieli i autoaliasingu. To skutkuje mniejszym zużyciem energii i ulepszeniem procesów wykrywania twarzy – twierdzi Aichner
Brzmi to dość kompleksowo, a w praktyce oznacza, że nasze komputery czy też smartfony będą co do zasady mniej obciążone, ale to nie jest główny skutek, a przynajmniej ten najważniejszy. Przede wszystkim nieco starsze urządzenia odetchną z ulgą, kiedy będą miały to wszystko obsłużyć.
To kolejne usprawnienie, tuż po ostatnio zapowiedzianym Walkie-Talkie w MS Teams.
Możecie sobie zadawać pytanie, po co to, komu i do czego. Odpowiedź jest tak naprawdę banalna: do tego, do czego Walkie-Talkie służyło pierwotnie. Aktualnie jednak taka funkcja zastosowanie znajdzie w wielu firmach, gdzie pracownik ma bezpośredni kontakt z klientem. Potrzebuje pilnego kontaktu z magazynem czy innym partnerem i wtedy do akcji wkracza Microsoft Teams i ich Walkie-Talkie. Narzędzie działa dzięki sieci Wi-Fi lub po prostu poprzez dane komórkowe. – Przemysław Bicki w artykule o Walkie Takie