Lądowanie sondy inSight na nowo rozpaliło u tysięcy ludzi myśl o kolonizacji czerwonej planety. Dla większości z nas myśl o zasiedleniu Marsa jest jednak mrzonką. Nieliczni, zamiast marzyć, biorą się do roboty. Tak postał projekt Marsjańskich kapsuł, które pomoże wyprodukować Xiaomi.
Terraformowanie Marsa, o którym pisała Alicja to nie jedyny problem, który piętrzy się przed przyszłymi kolonizatorami czerwonej planety. Jest ich więcej, a te największe to chyba logistyka i transport zasobów oraz planowanie jednostek mieszkalnych i ich infrastruktury. Tym ostatnim zajął się kolektyw Open Architecture oraz Xiaomi.
Marsjański domek Open X XiaOmi
Projekt kolektywu to zbiór założeń i przemyśleń na temat mieszkalnych kapsuł, które będą wysyłane na powierzchnię Marsa. Chińscy projektanci i architekci, stawiają sobie za cel stworzenia kapsuły, która będzie się łatwo adaptowała do przyszłych potrzeb, jej budowa będzie modułowa i łatwa w transporcie, a także pozwoli się łączyć z innymi projektami. Co więcej, kapsuła ma być też uniwersalna, jeśli chodzi o aspekty techniczne oraz samowystarczalna w myśl idei „zero waste”. Głównym założeniem jest to by energia, woda i powietrze zostały w całości poddane recyklingowi w systemie, minimalizując zużycie zasobów.
OPEN x XIAOMI rzuca wyzwanie konwencjom przestrzeni życiowej i proponuje nowe możliwości, z których będą korzystać nie tylko przyszli osadnicy, ale też mieszkańcy ziemi. Architekci z OPEN próbują na nowo rozważyć pojęcie „domu” oraz zdefiniować nasze prawdziwe potrzeby i ich naturę. Tą cenną wiedzę można wykorzystać w architekturze na Ziemi, projektując lepsze domy i mieszkania, które będą szanowały zasoby naturalne. Wykorzystana będzie również na Marsie, gdzie każdy kęs jedzenia, każda kropla wody czy każde tchnienie powietrza będzie miało ogromną wartość.
Oczywiście to już coś więcej niż tylko koncept i pieśń przyszłości. Jeden z pierwszych projektów zakłada składaną, nadmuchiwaną kapsułę, która ma dysponować powierzchnią 2,4 metra na 2,4 metra na 2 metry. Napompowaną „bańkę” będzie można zwinąć i z powrotem złożyć jak walizkę na wakacje. W cały projekt mocno zaangażowane jest również Xiaomi, które znamy nie tylko z produkcji telefonów, ale też produktów „Smart living”. Xiaomi ma wyprodukować i pomóc połączyć wizje modułowych, składanych kapsuł z nowymi technologiami, w których produkcji zdobyło doświadczenie.