W tym roku wielu z nas korzysta więcej z kamerek internetowych niż dotychczas. Niestety jakość tych wbudowanych w laptopa może pozostawiać wiele do życzenia. W prosty sposób jednak możemy podłączyć telefon lub aparat, aby tę jakość poprawić.
Większość kamerek wbudowanych w laptopy ma rozdzielczość do 2 megapikseli. To mało, już przednie kamerki w smartphonach bardzo często dają lepszy obraz. Tak się jednak składa, że bardzo często jednak potrzebujemy korzystać z tej wbudowanej w laptopa. Pierwsza pomocą na niską jakość jest doświetlenie swojej twarzy. Te matryce naprawdę źle radzą sobie nawet w umiarkowanym oświetleniu. Jeśli jednak chcielibyśmy być bardziej HD na wideorozmowach, jest na to prosty sposób.
Lepsze wideo na wideorozmowach
Sposoby, które tutaj omówię przetestowałem na kilku narzędziach. Nie wszędzie działają. Najwięcej problemów napotkałem w wersjach webowych tych narzędzi uruchomionych w Safari oraz na aplikacjach ze sklepu Windowsa. Staram się podać tutaj rozwiązania działające niezależnie od platformy z jakiej korzystamy. Testowałem różne kombinacje, niestety do wszystkich dostępu nie mam. Postaram się jednak dać wystarczająco podpowiedzi, aby ktoś, kto swojej konfiguracji nie był w stanie sam pogooglać i osiągnąć efekty. Testowałem te sposoby, aby poprawić jakość na Zoom, Skype for business, Google Meet, Teams oraz Telegramie. Tak jak wspomniałem Safari skutecznie blokuje użycie jakiejkolwiek innej kamery niż ta wbudowana. Podobnie sprawa się ma z aplikacją Facebook Messenger. Ta zdaje się nie chcieć za wszelką cenę używać niczego innego niż kamera wbudowana nad ekranem mojego laptopa.
Jak podłączyć aparat jako kamerę internetową
Tutaj sporo zależy od producenta aparatu oraz tego, czy udostępnił oprogramowania. Nie jest to często praktyką, ale jest na to obejście.
Będziemy w stanie podłączyć każdy aparat, który ma możliwość podglądu obrazu na komputerze. Często oprogramowanie producenta pozwala na taką możliwość. Jeśli Twój aparat jest w stanie tak zrobić, to już połowa sukcesu. W moim przypadku jest to oprogramowanie od Sony. Wyświetlam podgląd z aparatu w aplikacji. Teraz czas przekierować to jako obraz z kamery internetowej, aby móc wykorzystać go do wideorozmów. Na MacBooku użyłem do tego aplikacji CamTwist. Pozwala ona przechwycić zawartość okna i zasymulować go jako kamera. Przydatna jest tutaj opcja zaznaczenia obszaru w danym oknie, które chcemy przechwycić, ponieważ w aplikacji obsługującej aparat poza podglądem wyświetlane jest jeszcze wiele innych elementów, na których nam nie zależy. Dla Windowsa może być to sparkosoft.
https://sparkosoft.com/sparkocam-download
Sony, Canon, Nikon, panasonic jako kamera internetowa
Wielu producentów na szczęście udostępnia oprogramowanie które zrobi to za nas. Jeśli chcesz użyć aparatu Sony jako kamerki, to zerknij tutaj
https://support.d-imaging.sony.co.jp/app/webcam/en/
Jeśli chcesz użyć aparatu Canon jako kamerki to zerknij tutaj
https://www.usa.canon.com/internet/portal/us/home/support/self-help-center/eos-webcam-utility
Jeśli chcesz użyć aparatu Nikon jako kamerki, to zerknij tutaj
https://www.nikonusa.com/en/learn-and-explore/webcam-utility.page
Jeśli chcesz użyć aparatu Panasonic jako kamerki, to zerknij tutaj
https://www.panasonic.com/global/consumer/lumix/lumix_webcam_software.html
Jeśli nasz aparat nie znajduje się na listach obsługiwanych modeli, to możemy spróbować użyć wcześniej opisanego sposobu z przechwytywaniem obrazu lub użyć naszego telefonu.
Telefon jako kamerka internetowa
Tutaj sprawa jest znacznie prostsza. Instalujemy sobie aplikację na telefonie oraz na komputerze i będzie działać. Ja sprawdziłem kombinację iPada, Samsunga Note 8 oraz laptopa na Windowsie oraz MacBooka. Korzystałem z aplikacji https://iriun.com/ , która dostępna jest na Mac, Windows, Android, iOS oraz nawet na Ubuntu. Działa to bardzo płynnie i co fajne łączy się automatycznie. Wystarczy uruchomić apkę na telefonie / tablecie oraz na laptopie. WAŻNE! Urządzenia muszą być w tej samej sieci WiFi! Szukając aplikacji, która jest w stanie takie coś zrobić trafiłem na sporą ilość rozwiązań. Iriun natomiast wspiera wszystkie najpopularniejsze platformy, dlatego o nim wspominam. W zależności z jakiej konfiguracji systemów korzystasz – poszukaj rozwiązania optymalnego dla siebie, na pewno znajdziesz. Jest mnóstwo aplikacji, które umożliwiają podłączenie iPhone lub Android jako kamerki internetowej. Jest sporo darmowych, freemium lub takich, które w wersji darmowej przesyłają obraz, ale za dźwięk to już trzeba zapłacić :) W moim przypadku dźwięk jest niepotrzebny, korzystam z mikrofonu podłączonego do laptopa.
Co prawda, nie podłączałem więcej niż dwóch urządzeń na raz, ciekawe jak wtedy się zachowa skoro łączy się automatycznie 🤷♂️