Według danych KRS, coraz więcej kobiet piastuje stanowiska kierownicze i zarządcze w firmach. Na całkiem pokaźnej grupie badawczej, obejmującej ponad 800 tysięcy uczestników, wyraźnie widać rysujący się nowy trend. Nadal wyraźnie widać, że sektor usług jest damską domeną, zmienia się za to zakres wiekowy i coraz młodsze pokolenia chwytają za stery firmy. Kierunek, którego osobiście, jestem wielką fanką.

Pierwsza analiza KRS obejmuje ponad milion stanowisk i wskazuje, że blisko co trzecie kluczowe stanowisko w firmach zarejestrowanych w Polsce zajmuje kobieta. Największy udział kobiet zanotowano w dwóch skrajnych grupach wiekowych: powyżej 23 roku życia oraz powyżej 70 roku życia. Po raz kolejny okazuje się, że kobiety dominują w usługach.

kobieta w biznesie

Coraz więcej kobiet za sterami firm

Za badaniami przeprowadzonymi po raz pierwszy na taką skalą stoi Klub Champions of Change. Misją Klubu Champions of Change Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, który zrzesza liderki i liderów dużych firm działających w Polsce,  jest edukacja, budowanie świadomości i dzielenie się dobrymi praktykami w biznesie na rzecz wspierania różnorodności w biznesie. 

Na zlecenie Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, inicjatora Klubu Champions of Change, zbadano pierwszy raz wiek oraz płeć składu osobowego firm zarejestrowanych w Polsce. Analizie poddano ponad 811 tys. osób zajmujących ponad milion stanowisk.

Z najnowszej analizy KRS wynika, że w firmach zarejestrowanych w Polsce 30,3 proc. kluczowych stanowisk zajmują kobiety. Co ciekawe, największy ich udział zaobserwowano w dwóch skrajnych grupach wiekowych. W grupie do 23 lat kobiety obejmują 32,8 proc. kluczowych stanowisk, a w grupie powyżej 70 lat – 31 proc. Najniższy odsetek odnotowano w grupie 50-60 lat – 29 proc.

Co piąta osoba obejmująca stanowisko prezesa to kobieta, członkinie zarządu stanowią 25,9 proc. tej grupy, a dyrektorki – aż 36,3 proc. Najwyższy odsetek kobiet na stanowisku prezesa odnotowano w firmach założonych w latach 1951-1975 – wynosi on 21,4 proc. W przypadku przedsiębiorstw powstałych w latach 1976-2000 odsetek ten wynosi 20,5 proc., z kolei jeśli chodzi o firmy założone po 2001 roku, jest to 20,1 proc. Dane te wskazują, że mimo upływu lat, zmian ekonomicznych i dynamicznie rozwijającej się gospodarki udział kobiety w biznesie pozostaje na stałym poziomie.

Segment usług nadal damską domeną

Po raz kolejny z analizy KRS wynika, że kobiety dominują w sektorze usług. Prowadzone przez kobiety biznesy to firmy związane z tekstyliami i modą, salony urody oraz terapii, a także kluby i obiekty sportowe oraz lecznice weterynaryjne. Polki często prowadzą przedsiębiorstwa również w segmentach związanych z doradztwem finansowym, podatkowym i ubezpieczeniem, sektorze opieki zdrowotnej, obsługi biur, a także usługami prawniczymi i rachunkowo-księgowymi. Udział własności kobiet w powyższych firmach oscyluje w granicach od 50 do nawet 70 proc. Przyszłość rynku zapowiada się obiecująco i z pewnością, trend ten tylko pogłębi się w następnych latach, patrząc na optymistyczne wyniki badania.

Uber wynajmie Twój samochód. Zapowiedziano usługę Uber Carshare