Ten artykuł to w zasadzie krótki felieton o kartach graficznych Intel ARC z serii A, w którym  omawiam wątpliwości związane z tymi komponentami.

Na początku tego roku odbyła się premiera nowych kart graficznych Intel ARC seria A. Komponent w swoich założeniach ma być czymś innowacyjnym wśród swojej konkurencji. Dodatkowo naszą ciekawość napędzają stale dodawane filmiki na kanałach społecznościowych Intela, które ciągle uchylają kolejne rąbki tajemnicy związanej z urządzeniem. Parę dni temu Intel ujawnił dokładną specyfikację wszystkich modeli kart graficznych ARC z serii A. W międzyczasie pojawiło się też kilka artykułów, które opisują statystyki wydajności tych komponentów. Postanowiłam więc, że nie będę już was zanudzać suchymi specyfikacjami modeli kart graficznych Intel ARC, ponieważ są one dostępne na stronie firmy. Ten artykuł ma pełnić rolę czegoś w stylu, krótkiego felietonu, w którym chcę podzielić się z wami swoimi wątpliwościami oraz spostrzeżeniami związanymi z serią kart graficznych ARC.

Intel ARC

Karty graficzne Intel ARC to specyficzne komponenty

Jako aktywna gamerka reprezentuję środowisko, które na co dzień ma styczność z kartą graficzną, dlatego myślę, że mogę śmiało podzielić się swoimi spostrzeżeniami w tym temacie. Po pierwsze, to co budzi moje największe wątpliwości to fakt, że po dziś dzień nie znamy ceny kart graficznych Intel ARC. Oczywiście nie mam wątpliwości, że będą one kolosalnie drogie. Jednak jeżeli Intel planuje wypuścić komponenty ARC pod koniec tego roku, to jest to już najwyższy czas, aby opublikować takie informacje. Przypominam, że mamy już wrzesień, a do grudnia pozostały tylko dwa miesiące, dlatego dobrym pomysłem byłoby już teraz przygotować mentalnie potencjalnych klientów.

Intel ARC czy RTX

Po drugie, odkąd pojawiły się statystyki dotyczące wydajności kart graficznych Intel ARC, cały czas nurtuje mnie kwestia tego, czy są one naprawdę taką realną konkurencją. W końcu karty graficzne Intel A370M i A350M do laptopów nie wypadały jakoś cudownie w teście wydajności. Co w takim razie z kultowym modelem  A770? Jak donosi strona benchmark, karta graficzna GeForce RTX 3060 oferuje bardzo podobny poziom wydajności lub momentami nawet lepszy od Intela Arc A770. Naturalnie, nie oznacza to, że karta graficzna A770 jest słaba, ponieważ w ogólnych rankingach wypada ona lepiej niż GeForce RTX 3060. Jednak według mnie nie jest to na tyle wysoki wynik, aby mówić o tym, że Intel ARC A770 jest, nie wiadomo jakim konkurentem dla pozostałych graficznych flagowców.  Warto też tutaj zaznaczyć, że ostateczny werdykt o tym, czy karta graficzna A770 jest wydajna, będziemy mogli wydać dopiero wtedy, gdy trafi ona w ręce użytkowników. A na ten moment musimy niestety jeszcze chwilę poczekać. Generalnie sama jestem ciekawa, jak gracze ocenią działanie nowych kart graficznych od Intela, ponieważ to oni są najbardziej miarodajnym wskaźnikiem jakości komponentów.

Aktualizacja iOS 16 już 12 września. Na te nowości czekamy najmocniej