Jedną z najnowszych technologii umożliwiających dostęp do sieci jest tzw. światłowód. Internet podłączony w taki sposób pozwala w pełni korzystać z rozmaitych sprzętów łączących się z Siecią. Jego szybkość i przepustowość umożliwiają m.in. błyskawiczne pobieranie dużych ilości danych, oglądanie filmów w serwisach streamingowych w jakości 4K czy płynną rozgrywkę w najlepszych grach sieciowych. Wyjaśniamy, jak działa internet światłowodowy oraz przedstawiamy jego zalety!

Zasada działania światłowodu

Dotychczas najpopularniejsze były tradycyjne miedziane kable, które do przesyłania informacji wykorzystywały sygnał elektryczny. Nowoczesne kable światłowodowe są wykonane z włókna szklanego i zgodnie z nazwą przenoszą sygnał za pomocą światła. Jest to możliwe dzięki zjawisku całkowitego wewnętrznego odbicia.

Jaka jest dokłada zasada działania światłowodu? Przewód zawiera rdzeń kwarcowy/polimerowy o mikroskopijnej średnicy, rzędu milionowej części metra. Przekazywane światło jest odbijane przez płaszcz światłowodowy, który dba także o szczelność. Całość zamknięta jest w specjalnej warstwie ochronnej, zabezpieczającej rdzeń przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i zakłóceniami.

Jak widać, kable miedziane w znacznym stopniu różnią się od kabli światłowodowych. Inna budowa ma też oczywiście wpływ na działanie. Nowoczesne przewody gwarantują wyższą przepustowość, nie stwarzają ryzyka przepięcia, mają mniejsze spadki mocy, a do tego nie przyciągają wyładowań atmosferycznych oraz są odporniejsze na zakłócenia z zewnątrz.

Internet światłowodowy a tradycyjny

Światłowód nie jest oczywiście jedyną współczesną technologią wykorzystywaną do podłączania Internetu. Pozostałymi wariantami są: 4G, 5G, DSL, a także sieci satelitarne i kablowe. Można pomiędzy nimi wskazać wyraźne różnice pod kątem prędkości pobierania/wysyłania danych, a także opóźnienia (tzw. pingu).

Technologia 4G jest typowa dla smartfonów. Czasami da się ją podłączyć do mieszkania, gdy w okolicy nie jest dostępna sieć stacjonarna. Zapewnia prędkość pobierania do 150 Mb/s i wysyłania do 50 Mb/s, przy pingu 15-100 ms. Nowszy wariant, czyli 5G jest na razie w fazie implementacji. Oznacza to, że operatorzy sieci dopiero zaczynają ją wprowadzać. Ma gwarantować prędkość przesyłania danych do 20 Gb/s, z pingiem 1 ms. Póki co korzystanie z sieci 5G jest możliwe tylko na wybranych urządzeniach, które są już przystosowane do odbierania sygnału o takiej częstotliwości.

DSL jest zaś dawną metodą, współcześnie nazywaną „analogową”. Do połączenia wykorzystuje istniejącą infrastrukturę telekomunikacyjną. Umożliwia prędkość pobierania rzędu 15 Mb/s, przy pingu 10-70 ms. Stopniowo zostaje wypierana przez bardziej zaawansowane technologie, w szczególności światłowód. Okablowanie DSL da się jednak z nim hybrydowo połączyć, co powala zmniejszyć koszty wdrożenia nowszego rozwiązania. 

W dużych miastach popularny jest też tzw. internet przez kablówkę. W tym wariancie przewód zostaje rozdzielony na kilku użytkowników, co ma negatywny wpływ na prędkość transmisji danych. Do takiej infrastruktury również da się podłączyć światłowód i coraz częściej się to robi. Osiągi internetu przez kablówkę wynoszą 100 Mb/s prędkości przy 5-40 ms pingu.

W przypadku miejsc odizolowanych stosuje się z kolei łączność przez satelitę, która działa nawet na otwartym morzu. Chociaż ma całkiem dużą prędkość pobierania (50 Mb/s), ze względu na drogę, jaką pokonuje sygnał, opóźnienie bywa przytłaczające. Ping może wynosić nawet ponad 600 ms.

Zalety światłowodu

W miejscach, w których założona jest już infrastruktura miedziana, nie ma konieczności wprowadzania nowych kabli światłowodowych. Technologia ta nadal jest jak najbardziej użyteczna. Za jej pośrednictwem można osiągnąć szybkości nawet do 10 Gb/s, gdzie technologie powyżej 150 mb/s są w Polsce uznawane za standardowe.

Największą zaletą technologii światłowodu jest prędkość transmisji danych, która średnio osiąga 1 Gb/s. Przy takiej mocy można bez żadnych ograniczeń korzystać z internetu na kilku urządzeniach. Połączenie to pozwala m.in. błyskawicznie pobierać duże aplikacje, streamować najnowsze gry czy odtwarzać nagrania wideo na portalach VOD w rozdzielczości 4K.

Światłowód jest szczególnie ceniony przez graczy. Gra zakupiona w wersji digitalnej ma średnio 100 GB. Jeśli chciałoby się pobrać ją na łączu o prędkości 100 Mb/s, proces ten zająłby ponad dwie godziny. Światłowód 1 Gb/s pozwoli przejść do instalacji już po kilkunastu minutach. Gdy zaś preferuje się tytuły online, niski ping minimalizuje ryzyko lagów i zapewnia płynną rozgrywkę bez zakłóceń.

Obecna technologia a światłowód

Kiedy wybierze się ofertę światłowodową, trzeba mieć pewność, że posiadany sprzęt na pozwoli skorzystać z jej wszystkich zalet. Dyski HDD umożliwiają maksymalny zapis przy prędkości 1 Gb/s, a SSD – ok. 500 Mb/s. Najszybszy internet światłowodowy może natomiast osiągnąć prędkość do 10 Gb/s. Dobrze jest więc rozważyć upgrade lub zakup nowego urządzenia.

Konieczna może być też wymiana przewodów. Kable ethernet podłączane do komputera, telewizora czy konsoli osiągają 10 Gb/s, ale Wi-Fi w standardzie 802.11n – już tylko 600 Mb/s. Może się okazać, że trzeba będzie wymienić router na nowocześniejszy model, pozwalający na szybsze połączenie w standardzie 802.11 ac.

Źródło: Technologia-internetowa.pl


Artykuł sponsorowany, dostarczony przez partnera.