Dinozaura z Chrome z pewnością każdy z Was kojarzy. To prosta gierka w przeglądarce, dostępna tylko wtedy, kiedy jesteście poza zasięgiem internetu.
Wówczas wystarczy wcisnąć spację i w oczekiwaniu na powrót internetu, można zagrać ze wspomnianym dinozaurem w roli głównej. Google właśnie świętuje jego 4 urodziny i opowiada nieco więcej, skąd właściwie wziął się pomysł na skaczącego przez kaktusy dinozaura.
Zasady gry są banalnie proste. Wystarczy w odpowiednim czasie wcisnąć spacje, wówczas wspomniany główny bohater przeskoczy kolczastą roślinę. Na początku jest banalnie prosto, ale wraz z kolejnymi punktami trzeba naprawdę sprawnie wciskać spację, by nie wpaść na kaktusy.
Gra ta w przeglądarce pojawiła się równo cztery lata temu, właściwie bez żadnej informacji skąd, dlaczego i po co. Dlatego też przez użytkowników Chrome została potraktowana jako Easter Egg.
Easter egg (dosł. z ang. wielkanocne jajo) – ukryte przed użytkownikiem treści w interaktywnych produktach cyfrowych (gry, aplikacje, filmy) lub jawne nawiązanie do innej treści, ale w oczywisty sposób niepasujące do treści/fabuły produktu (często burzące czwartą ścianę). Mają najczęściej akcent humorystyczny lub nawiązują do innego znanego produktu (gry/filmu/postaci/książki). – Wiki
Skąd pomysł na grę? Otóż jak wyjaśnia jeden z developerów gry, to taki powrót w czasy prehistoryczne, kiedy nie było powszechnie dostępnego internetu, a niektóre dinozaury pamiętają czasy, że można było z niego korzystać tylko w szkole/uczelni czy bogatego. kolegi. Gra nosiła roboczą nazwę „Project Bolan”, która nawiązuje do słynnego wokalisty Marca Bolana, który był wokalistą zespołu T-Rex. Żartownisiów w Goolge nie brakuje.
Przy okazji wspomnianych 4 urodzin popularnego dinozaura, Google postanowiło uchylić rąbka tajemnicy i opublikowali na swoim blogu wywiad z developerami odpowiedzialnymi za stworzenie tej niezwykle popularnej gry. Dlaczego niezwykle popularnej, zapytacie? Gdyż okazuje się, że każdego miesiąca gra uruchamiana jest ponad 270 milionów razy!
Gra miała zostać opublikowana już we wrześniu 2014, ale ze względu na problemy ze zgodnością między różnymi platformami, została wydana na sam koniec 2014 roku. Ze względu na czwarte urodziny, aktualna wersja wzbogacona jest o dodatkowe elementy, jak balony urodzinowe, które można zbierać (w magiczny sposób zamieniają się w urodzinowy kapelusz).
Pełen wywiad znajdziecie tutaj, natomiast gwoli przypomnienia, by zagrać w Dino w Waszej przeglądarce Chrome, wystarczy odpiąć internet (lub przejść w tryb samolotowy dla urządzeń mobilnych) i wywołać w pasku adresu: chrome://dino