1 Września 2008 roku Google ogłosił światu, że wkracza na rynek przeglądarek internetowych. Po 10 latach od tego wydarzenia śmiało można stwierdzić, że to jeden z ważniejszych projektów Google.

W ciągu 10 lat wypuszczono 68 wersji Chrome. Tych większych, ponieważ numeracja po kropce zmienia się bardzo szybko. Przez ten czas przeglądarka z Moutain View wprowadziła wiele nowych standardów w branży. Według mnie wymusiła także na swojej konkurencji większą innowację oraz potrzebę rozwoju. Aktualnie Chrome jest najpopularniejszą przeglądarką na świecie. Na DailyWeb korzysta z niego ponad 70% czytelników.

Chrome 69 z nowym wyglądem dla wszystkich! Co nowego?

Projekt Chrome ewoluował od pomysłu na samą przeglądarkę. Zawdzięczamy mu powstanie Chrome OS oraz nowego typu urządzenia do przeglądania sieci – Chromebook, które z roku na rok (bardzo powoli) staje się popularniejsze.

Chrome swoją premierę na Windows miał 2 września 2008 roku. Pierwsza stabilna wersja na okienka ukazała się w Grudniu tego samego roku. Wersja beta na Mac oraz Linux ukazała się również w Grudniu 2008, stabilna w Maju 2009. Wersja na Androida ujrzała światło dzienne w Lutym 2012 roku. Tak wyglądała pierwsza wersja na Androidzie:

chrome

Podczas wprowadzania nowego produktu na rynek przygotowano specjalny komiks (tutaj możesz go zobaczyć) opisujący przygody projektantów oraz inżynierów. Komiks miał za zadanie wyjaśniać działanie przeglądarki.

Projekt Chrome ma ogromny wpływ nie tylko na przeglądanie internetu. Mocno wpłynął na cały rynek przeglądarek. Z jego silnika Blink korzysta bardzo wiele różnych firm. Na przykład: Opera, Steam, Samsung, wszystko działające na frameworku Electron itd.

Śmiało można stwierdzić, że Google namieszało i sporo zmieniło dzięki projektowi Chrome, który bez wątpienia okazał się jednym z ich najważniejszych produktów.

Rzadko kto potrafi zjeść tyle RAMu. W tej kwestii są mocną konkurencją dla Adobe.

chrome2

Z racji nadchodzącej rocznicy konto Google Chrome na Twitterze zapowiedziało niespodziankę.

Ciekawe, co przygotują i jak zmienią rynek przez kolejne dziesięć lat. Z komentarzy wprost widać, że kwestia pożerania RAMu to największy problem tej najpopularniejszej na świecie przeglądarki. To jedna z tych niewidzialnych technologii, która sporo zmieniała nasze życie.