Trzynasty wcale nie musi być pechowy i tak właśnie jest dzisiaj. 13 maja nad Polską przelecą dwie serie satelitów Starlink. Będzie to okazja do obserwacji, szczególnie że pogoda jest sprzyjająca.
Starlinki niemalże nieprzerwanie są widoczne nad nami już od ponad miesiąca. Codziennie staram się zamieszczać godziny przelotów i ku mojemu zaskoczeniu ciągle raporty te cieszą się dużą popularnością. Serce się raduje, zatem przejdźmy do konkretów:
PRZELOTY STARLINK W środę 13.05.2020:
21:29 – 15 satelitów Starlink, widoczne “centralnie nad nami” (będą lecieć od północnego zachodu)
23:07 – 6 satelitów Starlink, mogą być ciężko widoczne, bo lecieć będą nad Czechami, zatem na południu Polski jest jakiś cień szansy, aby je dostrzec (będą lecieć od północnego zachodu)
PRZELOTY STARLINK W NOCY Ze środy na czwartek 13.05/14.05.2020:
02:50 – 20 satelitów Starlink, widoczne “centralnie nad nami” (będą lecieć od zachodu)
UWAGA: zalecam odwiedzenie tego tekstu w późniejszych godzinach, gdyż w każdej chwili może pojawić się aktualizacja godzin.
TESTY STARLINKÓW W TYM ROKU
W tym roku planowane są pierwsze poważne testy szerokopasmowego Internetu ze Starlinków w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
Satelity mają stworzyć sieć, która zapewni dostęp do Internetu w najdalszych zakątkach naszej planety. Plany SpaceX są bardzo ambitne, chcą wysłać wszystkie satelity Starlink w przeciągu 12-14 miesięcy. Według założeń firmy zapewni to dostęp do sieci o przepustowości 1 Gbps nawet na obszarach wiejskich. Pierwsza seria została wystrzelona pod koniec maja ubiegłego roku.
Internet ze Starlinków od SpaceX jest już dostępny. Pierwsze testy się odbyły i to z powodzeniem. Dowodem na działanie jest tweet, który wysłał Elon Musk, korzystając właśnie z internetu ze Starlink.
SPACEX ZWIĘKSZA ZASIĘGI
SpaceX kilka miesięcy temu złożył niezbędne dokumenty z wnioskiem o zgodę na wystrzelenie nawet 30 000 satelitów. Pierwotnie miało to być 12 000, na które zgoda już jest. Łączna liczba budzi zatem podziw, bo będzie to 42 000 satelitów w przestrzeni kosmicznej. Taka konstelacja ma zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu nawet w najbardziej oddalonych zakątkach świata.