Konstelacja Starlinków zachwyca szczególnie, kiedy jest blisko nas. Ostatnie partie nie są aż tak dobrze widoczne w godzinach wieczornych Starlink nad Polską, ale codziennie przelatuje cała seria sztucznych satelitów.

Dzisiaj wieczorem nad Polską będą w sumie cztery przeloty Starlink. Przypomnę, że w ubiegłą sobotę SpaceX wypuściło dziewiątą serię satelitów, a już w przyszłym tygodniu kolejna partia.

SpaceX: kolejna, dziewiąta już seria Starlinków poleciała, następna – za tydzień

PRZELOTY STARLINK W środę 17.06.2020:

  • 22:05 – 38 satelitów Starlink, widoczne “centralnie nad nami” (będą lecieć od zachodu)
  • 22:50 – 41 satelitów Starlink, widoczne “centralnie nad nami” (będą lecieć od zachodu)
  • 23:10 – 8 satelitów Starlink, widoczne “centralnie nad nami” (będą lecieć od zachodu)
  • 23:59 – 7 satelitów Starlink, widoczne “centralnie nad nami” (będą lecieć od zachodu)

TESTY STARLINKÓW W TYM ROKU

W tym roku planowane są pierwsze poważne testy szerokopasmowego Internetu ze Starlinków w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Satelity mają stworzyć sieć, która zapewni dostęp do Internetu w najdalszych zakątkach naszej planety. Plany SpaceX są bardzo ambitne, chcą wysłać wszystkie satelity Starlink w przeciągu 12-14 miesięcy. Według założeń firmy zapewni to dostęp do sieci o przepustowości 1 Gbps nawet na obszarach wiejskich. Pierwsza seria została wystrzelona pod koniec maja ubiegłego roku.

Internet ze Starlinków od SpaceX jest już dostępny. Pierwsze testy się odbyły i to z powodzeniem. Dowodem na działanie jest tweet, który wysłał Elon Musk, korzystając właśnie z internetu ze Starlink.

SPACEX ZWIĘKSZA ZASIĘGI

SpaceX kilka miesięcy temu złożył niezbędne dokumenty z wnioskiem o zgodę na wystrzelenie nawet 30 000 satelitów. Pierwotnie miało to być 12 000, na które zgoda już jest. Łączna liczba budzi zatem podziw, bo będzie to 42 000 satelitów w przestrzeni kosmicznej. Taka konstelacja ma zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu nawet w najbardziej oddalonych zakątkach świata.