Kolejna okazja do obserwacji satelitów Starlink.

Satelity Starlink, które SpaceX regularnie wysyła w kosmos, aby zapewnić dostęp do Internetu ponownie widoczne będą na nocnym niebie nad naszymi głowami. Dzisiaj będzie dwie okazje: jedna wieczorem, druga w nocy.

Jeśli jeszcze nie widzieliście przelatującego pierścienia, dzisiaj będzie odpowiedni moment ze względu na przejrzyste niebo. Dla porannych wyjadaczy, jeszcze lepsza (bo ostatnia partia) obserwacja będzie możliwa nad ranem.

Przeloty Starlink – wtorek 9.3.2021:

  • 19:13 – 40 satelitów, widoczne “na północnym horyzoncie” (będą lecieć od północnego zachodu)

Przeloty Starlink – noc z wtorku na środę:

  • 05:05 – 59 satelitów, widoczne “na północnym horyzoncie” (będą lecieć od północnego zachodu)

Starlink w Polsce – ceny

Od kilkunastu dni możliwe jest także oficjalne zamawianie Internetu Starlink do Polski. Ceny mogą jednak przeciętnego Kowalskiego początkowo odstraszać, bo już sam koszt montażu może nadszarpnąć niejeden budżet, szczególnie w czasach pandemii.

starlink polska
Starlinki znowu nad Polską! Dzisiaj kolejne przeloty - zobacz rozkład na wtorek 1

Za sam sprzęt zapłacimy bagatela 2269,00 złotych. Abonament miesięczny to koszt 449,00 złotych, a trzeba jeszcze doliczyć koszty dostawy i obsługi, które wynoszą 276,00 złotych. Podsumowując, gdyby cena miesięczna kształtowała się na poziomie około 100, a nawet 200 złotych, mogłoby to stanowić jakąś konkurencję i alternatywę dla „naszego” Internetu. Elon Musk jednak od początku zapewniał, że Starlink tani nie będzie, ale za to niezawodny.

Czy ceny w Polsce spadną? Obawiam się, że raczej nie, ewentualnie będą to kosmetyczne obniżki w zależności od kursów dolara.

W kolejnych tygodniach będą wysyłane następne loty Falcona z satelitami Starlink na orbitę. W planach na najbliższe miesiące natomiast SpaceX przewiduje rozwój misji komercyjnych w kosmos, a także dalszą współpracę z NASA. Nie można zapomnieć także o rozwoju projektu, który docelowo wyśle ludzi na Marsa. Jak widać SpaceX rośnie w siłę i się nie zatrzymuje. Jedno jest pewne – najbliższe lata mogą być ogromnym krokiem nie tylko dla człowieka, ale i dla ludzkości w podboju kosmosu.