Drewniany satelita poleci w kosmos. Nie, to żaden frazeologizm, a same fakty. Japończycy ogłosili swój innowacyjny pomysł, tym sam zapisując się na kartach historii.

Sonda LignoSat to naprawdę niezwykły statek kosmiczny. Nie poleciał jeszcze w kosmos, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – już tego lata – Japonia będzie mogła być z siebie dumna, ponieważ stanie się pierwszym państwem na świecie, które skonstruowało satelitę z drewna.

Satelitę zbudowano z drewna magnolii, które w eksperymentach przeprowadzonych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) okazało się szczególnie stabilne i odporne na pękanie. Teraz finalizowane są plany uruchomienia tej rakiety w USA tego lata. Skąd w ogóle taki pomysł? Otóż… chodzi o ekologię.

Drewniany satelita poleci w kosmos?

drewniana satelita
Drewniany satelita ma być bardziej eco od statków kosmicznych wykonanych z innych materiałów

Drewniany satelita został zbudowany przez naukowców z Uniwersytetu w Kioto i firmy pozyskującej drewno Sumitomo Forestry. Celem tego projektu jest przetestowanie pomysłu zastosowania materiałów biodegradowalnych takich jak drewno, aby sprawdzić, czy potrafią działać jako przyjazne dla środowiska alternatywy dla metali (obecny surowiec satelitów). Takao Doi, japoński astronauta i inżynier kosmiczny z Uniwersytetu w Kioto, przestrzega przed skutkami spalania się pewnych materiałów w atmosferze.

Wszyscy satelici, którzy ponownie wchodzą do atmosfery ziemskiej, płoną i tworzą małe cząsteczki tlenku glinu, które będą unosić się w górnej atmosferze przez wiele lat. W końcu wpłynie to na środowisko Ziemi

W celu rozwiązania problemu naukowcy z Kioto opracowali projekt, który ma na celu ocenę rodzajów drewna, aby ustalić, jak dobrze mogą wytrzymać rygor wystrzelenia kosmicznego i długich lotów na orbicie wokół Ziemi. Pierwsze testy przeprowadzono w laboratoriach, które odtworzyły warunki w przestrzeni kosmicznej. Stwierdzono, że próbki drewna nie uległy mierzalnym zmianom masy ani oznakom rozkładu lub uszkodzenia. Przetestowano wiele rodzajów drewna i ogłoszono, że to właśnie magnolia zostanie wykorzystana do budowy konstrukcji satelity – ten gatunek drzewa jest najtrwalszy.

Drewniany satelita będzie bardziej eko dla Ziemi

drewniana satelita
Stacja badawcza ISS

Następnie próbki zostały wysłane w kosmos – do ISS, gdzie były poddawane kolejnym próbom przez prawie rok, zanim zostały sprowadzone z powrotem na Ziemię. Finalnie wykazano niewielkie oznaki uszkodzenia (mowa o przestrzeni kosmicznej). Nie ma więc tam tlenu, który mógłby spowodować spalenie drewna, ani żadnych żywych stworzeń, co oznacza, że ekosystem de facto nie istnieje, więc zanieczyszczalibyśmy pustą przestrzeń i to w niewielkim stopniu.

Trzeba jeszcze wybrać pojazd startowy. Oczekuje się, że sonda – wielkości kubka do kawy – będzie działać w kosmosie przez co najmniej sześć miesięcy, zanim będzie mogła wejść do górnej atmosfery. Jeśli LignoSat dobrze sobie poradzi podczas pracy na orbicie, może otworzyć drzwi do nowych możliwości. Wykorzystanie drewna jako materiału konstrukcyjnego dla większej liczby satelitów wpłynie korzystnie na nasze środowisko.

Recenzja TP-Link Tapo D230S1. Inteligentny dzwonek z kamerą, który chcesz kupić

Naukowcy mówią o tym, że aluminium z satelitów (powracających na Ziemię) może spowodować poważne zubożenie warstwy ozonowej, która chroni Ziemię przed promieniowaniem ultrafioletowym Słońca. Może również wpływać na ilość światła słonecznego, które do nas dociera. W przypadku spalania drewna wytworzy się tylko drobny spray biodegradowalnego popiołu. Pozostaje trzymać kciuki za pierwszy start i pozytywne rezultaty tej misji.  Może to nastąpić już tego lata.