Coca-Cola jest kolejnym producentem, który w drodze ku ograniczeniu liczby odpadów, szuka alternatywnych opakowań na swoje produkty. Ostatnio firma zaprezentowała prototyp papierowej butelki.

Ostatnio pisałem o biodegradowalnych butelkach Bacardi, mających zastąpić plastikowe, teraz czas przyjrzeć się papierowym butelkom Coca-Coli. Choć papierowe to dużo powiedziane, bo wykonane są tylko w części z papieru. Wcześniej podobne rozwiązanie mogliśmy zobaczyć w propozycji Carlsberga.

Zobacz także Jaki edytor zdjęć wybrać? Oto lista płatnych i darmowych

Firma postawiła sobie cel, by do 2030 roku każda sprzedana przez nią puszka i butelka trafiała do recyklingu. Jednocześnie planuje znaczne ograniczenie wykorzystania pierwotnych materiałów opakowaniowych i stosowania wyłącznie materiałów, które w 100% nadają się do recyklingu.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Efektem pierwszego etapu, realizowanego wspólnie z firmą Paboco, jest papierowa butelka, z wkładem z pozyskanego z recyklingu plastiku PET oraz plastikowym zamknięciem i korkiem. Przypomina to nieco prezentowaną w zeszłym roku butelkę piwa Carlsberg, o którym pisaliśmy na łamach DailyWeb.

Carlsberg testuje butelki z… papieru

Pierwszy etap podsumował Stijn Franssen, kierownik ds. innowacji w zakresie opakowań na region EMEA w Coca-Cola, który pracuje nad projektem:

Ten prototyp papierowej butelki pierwszej generacji nadal składa się z papierowej skorupy z plastikowym zamknięciem i plastikowym wkładem wewnątrz. Plastik, którego używamy, jest wykonany w 100% z plastiku pochodzącego z recyklingu, który po zużyciu może zostać ponownie przetworzony. Ale naszą wizją jest stworzenie papierowej butelki, którą można poddać recyklingowi jak każdy papier. Następnym krokiem jest znalezienie rozwiązania umożliwiającego stworzenie butelki bez plastikowej wkładki.

Bacardi zapowiada wprowadzenie biodegradowalnych butelek do 2023 roku

Pomysł Coca-Coli nie jest nowy. Nie jest także w żaden sposób bardziej rozwinięty, od innych tego typu propozycji. Trzeba jednak mieć nadzieję, że im więcej firm pracować będzie nad alternatywnymi rozwiązaniami w kontekście plastikowych opakowań, tym szybciej uda się uporać z tym problemem.

Zobacz także: Lorem Ipsum – co to jest i do czego się używa?

Rozwiązanie Coca-Coli ma jedną przewagę, nad tożsamą propozycją Carlsberga – do picia coli z plastiku już się przyzwyczailiśmy, a piwo z plastiku to dalej jakiś słaby żart.