Nowa butelka zastąpić ma 80 milionów plastikowych opakowań – 3000 ton plastiku – które Bacardi produkuje co roku w ramach swojego portfolio marek. Nowa butelka ma wejść do użytku od 2023 roku, co jest częścią długoterminowego celu marki, jakim jest uwolnienie się od plastiku do roku 2030.

Zobacz także Jaki edytor zdjęć wybrać? Oto lista płatnych i darmowych

Nowe butelki od Bacardi zostały stworzone z PHA –  w 100% kompostowalnego biopolimeru, który został stworzony, używając naturalnych olejów z nasion zamiast ropy naftowej i rozkłada się naturalnie w ciągu 18 miesięcy. Nowe butelki to efekt współpracy z firmą biotechnologiczną Danimer Scientific. Powstały biopolimer Nodax PHA ulega biodegradacji w kompoście, glebie, wodzie słodkiej lub wodzie morskiej w ciągu 18 miesięcy. To znacząca poprawa w porównaniu z około 400 latami potrzebnymi do rozkładu tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej.

bacardi butelki

Nowe butelki, choć wyglądają świetnie i w teorii są przełomowe, budzą pewne wątpliwości. Po pierwsze mieszkańcy naszego kraju nie odczują wielkiej różnicy, gdyż z tego co mi wiadomo, Bacardi nie sprzedaje w Polsce żadnych alkoholi w plastikowych butelkach, więc istnieje prawdopodobieństwo, że nie zadebiutują u nas butelki z PHA.

Zobacz także: Lorem Ipsum – co to jest i do czego się używa?

Po drugie zamiana plastiku na biodegradowalny biopolimer PHA będzie wymagało szerokiego dostępu do infrastruktury kompostowania i jasnych komunikatów dla konsumentów, co może być problemem nie do przeskoczenia.

Carlsberg testuje butelki z… papieru

Grupa Bacardi, mająca w swoim portfolio takie marki jak Martini, Bombay Sapphire, Grey Goose czy Breezer dołącza do takich firm jak Carlsberg, czy Pepsico, zapowiadając ograniczenie, a docelowo całkowitą rezygnację z plastikowych opakowań. Mimo kilku wątpliwości mocno kibicuję Bacardi, bo być może za kilka lat pijąc od rana rum, nie będę tylko alkoholikiem piratem, a stanę się także ekologiem!