System operacyjny ChromeOS po latach porzucił swój domyślny krój pisma – Roboto.
Wcześniej istniała możliwość dostosowania kroju pisma w interfejsie systemu operacyjnego ChromeOS. Do wyboru mieliśmy krótką listę wybranych przez Google fontów. Ta możliwość jednak zniknęła jakiś czas temu, a jedynym słusznym krojem było Roboto.
Roboto to neogroteskowa rodzina bezszeryfowych krojów pisma opracowana przez Google jako font systemowy dla mobilnego systemu operacyjnego Android i wydany w 2011 roku dla Androida 4.0 Ice Cream Sandwich. Autorem kroju jest Christian Robertson.
Google rezygnuje z Roboto w ChromeOS
Gdy Google wycofało możliwość zmiany domyślnego kroju pisma w systemie ChromeOS, mimo że wciąż możecie zmienić go w przeglądarce Chrome, fontem systemowym został Roboto. Teraz firma, dostosowując produkt do wytycznych Material 3, najnowszej odsłony design systemu Google, zdecydowała się wymienić Roboto na Google Sans.
Pierwszy raz Google Sans, znany jeszcze wtedy pod nazwą Product Sans, pojawił się w Chromebookach w 2018 roku. Krój był nawet jedną z opcji wyboru, w momencie kiedy system dawał taką możliwość. Wciąż krój możemy znaleźć ponoć w niektórych miejscach w systemie, jako że ChromeOS nie jest najbardziej spójnym wizualnie systemem na świecie.
Marcowy Google Core Update zakończony. Lamentów nie ma końca
Google ogłosiło kilka wyjątków od tego, kiedy Google Sans będzie używany na Chromebookach. Po pierwsze, niektóre glify mogą nie być jeszcze obsługiwane przez Google Sans. Ponadto zauważono, że Google Sans może nie być dostępny na niektórych urządzeniach, co odnosi się prawdopodobnie do urządzeń z systemem ChromeOS Flex. W obu przypadkach Roboto będzie używane jako rozwiązanie awaryjne.
Ponieważ zamiana na Google Sans dopiero teraz pojawia się w kodzie, spodziewamy się, że pojawi się wraz z ChromeOS w wersji 126, zaplanowanej na czerwiec. Warto zauważyć, że nie ma flagi związanej z tą zmianą fontu, więc powinna ona wejść w życie natychmiast po aktualizacji. Ja jako projektant zawsze będę ciepło myślał o wszystkich zmianach, mających na celu uspójnienie interfejsów.