Zbierający śmiertelne żniwo na całym świecie nowy koronawirus ma też spory wpływ na świat technologii. Odwołane eventy i przełożone premiery to tylko wierzchołek góry lodowej. Cień koronawirusa padł także na Unicode, które zapowiedziało opóźnienie publikacji Unicode Standard Version 14.0.
Konsorcjum Unicode to organizacja non-profit założona w celu opracowania, rozszerzenia i promowania stosowania standardu Unicode i powiązanych z nim standardów. Konsorcjum jest wspierane finansowo poprzez składki członkowskie i darowizny. Członkami konsorcjum są między innymi Adobe, Apple, Google, Facebook czy Microsoft. Pełną listę znajdziesz tutaj.
Konsorcjum Unicode zwykłym zjadaczom chleba najbardziej znane jest z wprowadzania do obiegu nowych wzorów emoji. Dzięki niemu do teraz nie doczekaliśmy się emoji prezerwatywy, limonki czy drona, za to mamy mężczyznę w welonie czy bezpłciową syrenę (syrena?).
Nie bez powodu pisze o mężczyźnie w welonie. To jedna z tych emoji, które zostały oficjalnie wprowadzone w marcu wraz z Unicode Standard Version 13.0. Czas ich implementacji zależy teraz od twórców oprogramowania. Przewiduje się, że na smartfonach Apple zadebiutują wraz z iOS 14, którego spodziewamy się jesienią. Poza absurdalnym welonem znalazło się tam miejsce między innymi dla foki, oliwki, zielonej papryki, matrioszki, żubra, muchy, karalucha, mamuta czy ninja.
To prawdopodobnie ostatnia duża paczka emoji, które dostaniemy w najbliższym czasie. Jak informuje Unicode, z powodu koronawirusa prace nad Unicode Standard Version 14.0 zostały wstrzymane, a jego ogłoszenie przełożono o sześć miesięcy – z marca przyszłego roku na wrzesień 2021. Znając tę datę, a także cykl wydawniczy największych firm zrzeszonych w konsorcjum Unicode, możemy być praktycznie pewni, że w nadchodzącym roku nie zobaczymy nowych ikonek.
Wszystkim fanom emoji, bądź hejterom męskich welonów, przypominamy, że swoje propozycje emotek można zgłaszać od 15 czerwca do 1 września 2020 roku. Być może to właśnie Wasza propozycja znajdzie uznanie konsorcjum Unicode i zostanie dołączona do opublikowanego we wrześniu 2021 Unicode Standard Version 14.0.