W dzisiejszych czasach Bluetooth to swego rodzaju standard bezpośredniego transferu. Praktycznie większość głośników, telewizorów, komputerów i telefonów jest wyposażona w rzeczoną technologię. Dzięki niej możemy łączyć się z urządzeniami oraz przesyłać pomiędzy nimi pliki. W tym roku technologia Bluetooth otrzyma ogromną aktualizację, która ma ulepszyć jej działanie. W tym artykule dowiecie się, jak zmieni się zakres funkcji komunikacji Bluetooth, kiedy wejdzie w życie oraz, które z urządzeń najszybciej zyskają nowe rozwiązanie.
Każda innowacja podlega systematycznej aktualizacji. Przykładowo, systemy operacyjne urządzeń, z których korzystamy na co dzień, przechodzą cykliczne odświeżenie. Jest to nic innego, jak aktualizacja, która ma na celu zredukować błędy w systemie oraz zwiększyć komfort użytkowania. Tak samo stało się z łączem Bluetooth, a konkretnie jego podtypem Bluetooth Low Energy. Odmiany tej używa się w urządzeniach mobilnych, ale też w głośnikach, czy słuchawkach. Bluetooth LE cechuje przede wszystkim:
- Bezprzewodowy transfer danych (tak jak inne rodzaje technologii Bluetooth)
- Szybki przesył danych z urządzenia A do urządzenia B
- Mały zasięg, który ma zwiększyć prędkość przepływu danych
Bluetooth dziś
Uważam, że możliwość posługiwania się tą technologią ułatwia życie niejednemu użytkownikowi. Niemniej jednak, dotychczas korzystanie z Bluetooth LE niosło za sobą wiele niedogodności. Chociażby niedopracowana kwestia wydajności. Myślę, że wielu z was do dziś irytuje fakt, szybko spadającej baterii w telefonie podczas słuchania muzyki na bezprzewodowych słuchawkach, czy też głośnikach. Dodatkowo, nadal nie możemy „sprawnie” połączyć kilku urządzeń naraz przy użyciu Bluetooth.
Bluetooth jutro
Remedium na powyższe zarzuty ma być upgrade technologii Bluetooth LE. Wszystko za sprawą nowego kodeku LC3. Jest on zastępcą swojego poprzednika – SBC. Podstawową funkcją kodeków jest bezprzewodowe przekazywanie danych między urządzeniami. Różnica pomiędzy kodekiem LC3 a SBC jest taka, że ten pierwszy jest nowszy i stałe rozwijany. To właśnie dzięki niemu przyszłe sprzęty mają bardziej wydajnie współpracować z technologią Bluetooth LE.
Dodatkowo kodek LC3 ma polepszyć jakość dźwięku oraz umożliwić łączenie się z nieograniczoną liczbą urządzeń. Czy w rzeczywistości tak będzie? Nie wiem. Na początku chciałabym sprawdzić, czy LC3 zapewnia stabilne łącze między kilkoma urządzeniami. Dodatkowo ważna jest dla mnie kwestia wydajności, więc chętnie przyjrzę się testom, które będą sprawdzały ten komponent.
Kiedy i gdzie?
To jest chyba coś, co najbardziej każdego z nas interesuje. Prawdopodobnie, pierwsze urządzenia z kodekiem LC3 pojawią się już pod koniec tego roku. Konkretnie, będą to nowe modele słuchawek bezprzewodowych . Bardzo bym chciała, aby nowa generacja Bluetooth LE ujrzała światło dzienne jak najszybciej.
Warto tutaj chyba jednak przypomnieć o tym, że owa premiera miała odbyć się już jakiś czas temu. Powodem przełożenia daty premiery na ten rok był oczywiście COVID, który zdecydowanie utrudnił wprowadzenie w życie wielu projektów. Oczywiście, teraz wygląda na to, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, a słuchawki z nowym kodekiem LC3 będą dostępne dla nas pod koniec roku. Jednak znając karty historii i zawiłość życia, nie zdziwi mnie to, jeśli ponownie zostanie przeniesiona data premiery urządzeń z nową generacją Bluetooth LE. Tak czy inaczej, t bardzo mocno trzymam kciuki, aby produkt jak najszybciej wyszedł na światło dzienne, ponieważ jestem ciekawa jego możliwości.
Apple iPhone 13 vs Samsung Galaxy S22 vs Xiaomi 12: porównujemy fotograficzne możliwości smartfonów